021-65555770-65565770
شهر جدید اندیشه، فاز سه، خیابان آزادی، مجتمع آپادانا، آزمایشگاه آریا

بیماری MS

بیماری MS یا همان مالتیپل اسکلروزیش بیماری مزمنی است که با درگیری مناطق  مختلف سیستم عصبی مرکزی باعث بروز علائم بالینی در بیمار می گردد و در طولانی مدت می تواند منجر به درجات مختلفی از ناتوانی گردد. این بیماری عمدتاً در سنین بین 20 تا 40 سال دیده می شود و زنان را بیش از مردان مبتلا می کند. مکانیسم این بیماری، بروز پدیده خود ایمنی و تخریب میلین لایه پوششی سلولهای عصبی و سلولهای سیستم عصبی مرکزی می باشد.

علل ایجادMS  را عواملی مانند استعداد ژنتیکی، منطقه جغرافیایی، عفونتهای ویروسی و فشارهای روحی را می دانند.البته علت دفقیق بیماری هنوزدقیق مشخص نیست.

انواع بیماری MS:

بیماری دارای پنج نوع می باشد شامل:

1- پیشرونده اولیه

2- پیشرونده ثانویه

3- پیشرونده-عودکننده

4-عودکننده- بهبودیابنده

5- CIS

تشخیص بیماری :

هیچ یک از تستهای آزمایشگاهی یا روشهای عکسبرداری به تنهایی قادر به تشخیص قطعی بیماری نمی باشد و مجموعه ای از علائم بالینی، یافته های عکسبرداری و آزمایشهای خون و مایع نخاعی و گاهی گرفتن فشار عصب بینائی؛ تشخیص را امکان پذیر می سازد.

علائم بیماری:

این بیماری بسته به شدت التهاب و تخریب سلولهای مغزی و محل آسیب در مغز می تواند علائم و عوارض متفاوتی داشته باشد، به عنوان مثال التهاب عصب بینائی، کاهش دید و تاری دید، دو بینی و گزگز، مورمور، بی حسی، اختلالات ادراری، سرگیجه و خستگی زودرس؛ از عوارض بیماری می باشد.

MS

از خصوصیات دیگر بیماری MS عدم تحمل گرما است.

در زمان بارداری میزان عود در طی سه ماهه سوم بارداری کاهش می یابد. بسیاری از مطالعات افزایش میزان عودها را در شش ماه اول بعد از زایمان نشان داده اند

درمان بیماری:

طی چند سال اخیر استفاده از داروهای موثر بر سیستم ایمنی موجب کاهش حملات بیماری و تا حدی میزان ناتوانی بیماران شده است. همچنین بعضی از داروها در زمان حمله جهت کاهش التهاب سیستم عصبی و شدت علائم و عوارض، بعضی به صورت نگه دارنده جهت تغییر سیر بیماری و کاهش حملات بیماری و بعضی داروها به صورت درمان علامتی جهت تسکین علائم و عوارض به کار برده می شوند. با توجه به مزمن بودن بیماری و روند رو به پیشرفت علائم در بسیاری از بیماران، مراقبتهای مورد نیاز این افراد بسیار وسیع بوده و نباید صرفاً به جنبه درمان داروئی بیماران توجه گردد.

با تشکر، مدیریت وب سایت آزمایشگاه پزشکی آریا

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 10 =

Call Now Button