ساعات کار : همه روزه - 19:00-7:00
  تماس : 02165555770-02165565770

تب مالت

تب مالت

تب مالت

آیا می دانید شیوع تب مالت، بیماری هزار چهره تا پنج برابر در ایران افزایش پیدا کرده است و ریشه آن استفاده از محصولات لبنی غیر پاستوریزه است که به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی در خصوص بیماری تب مالت، تشخیص تب مالت، درمان قطعی تب مالت، راه های انتقال تب مالت و علائم تب مالت در کودکان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بیماری تب مالت

تب مالت بیماری است که علائم مشخصی ندارد و از دام به انسان منتقل می شود. باکتری بروسلا (تب مالت) معمولاً در اثر تماس با حیوانات اهلی بیمار، به انسان منتقل می شود.

بیماری تب مالت که نام دیگر آن بروسلوز می باشد توسط نوعی باکتری به نام بروسلا به وجود می آید. این بیماری جز بیماری های زئونوز می باشد یعنی بین انسان و حیوان مشترک است و از حیواناتی چون گاو و گوسفند و فرآورده های آنها به انسان منتقل می شود.

باکتری بروسلا، باکتری باسیلی شکل می باشد که بدون حرکت و فاقد اسپور و کپسول می باشد و می تواند به مدت طولانی در شیر، خامه، پنیر و ماست زنده بماند. متداول ترین نوع بروسلا، بروسلا ملی تنسیس می باشد. بروسلا خود انواع گوناگونی دارد از جمله: ماد بروسلا ملی تنسیس، بروسلا Harvei ، بروسلا کنیس و …

علت نامگذاری بیماری تب مالت به دلیل محل تشخیص این بیماری بود که در نواحی مدیترانه ای در جایی به نام مالت شناسایی شد.

راه های انتقال تب مالت

راه های انتقال تب مالت تماس انسان با حیوانات اهلی می باشد. این باکتری در اثر مصرف گوشت آلوده و خوب پخته نشده، شیر و ماست آلوده و پاستوریزه نشده به انسان منتقل می شود. از راه های دیگر انتقال این بیماری تماس با جنین سقط شده در اثر تب مالت، مدفوع، خون و ترشحات واژینال آلوده می باشد. راه دیگر انتقال بیماری از طریق تنفسی و انتقال از طریق پرسنل آزمایشگاهی می باشد.

تب مالت

تب مالت

پیشگیری از تب مالت

برای پیشگیری از بیماری تب مالت از مصرف مواد لبی مشکوک و غیر پاستوریزه جدا خودداری شود و در صورت عدم دسترسی به این نوع فرآورده های لبنی جوشاندن شیر به مدت پانزده دقیقه بهترین شیوه برای از بین بردن عوامل بیماری زا در آن است.

هنگام ورود به آغل و اصطبل حتما از ماسک تنفسی استفاده شود. محل نگهداری حیوانات در فاصله مناسبی از محل زندگی انسان باشد. دامپزشکان، دامداران، پرسنل کشتارگاه ها و هر فرد دیگری که به نوعی با دام ها در ارتباط است از دستکش، کلاه، ماسک، عینک و روپوش مناسب استفاده نماید. در ضمن اگر دامدار هستید واکسیناسیون دام ها را تحت نظارت دامپزشکی از یاد نبرید. سقط دام ها را به شبکه ی دامپزشکی محل سکونت اطلاع دهید. مراقب آلوده شدن دست به ترشحات حیوانات در موقع کار در آغل باشید. دام ها با واکسیناسیون و درمان معمولا در عرض سه تا چهار هفته خوب می شوند.

بیماری تب مالت در گروه های مختلف متفاوت است به خصوص در افراد سنین بالا، کودکان، زنان باردار و همچنین افرادی که بیماری خاص دارند باید سعی کنند در این گروه ها موازین بهداشتی را رعایت کنند تا ابتلا به بیماری تب مالت کمتر شود.

علائم تب مالت

شروع بيماری تب مالت مبهم و نامشخص است و به همراه خستگی، عرق فراوان، بی اشتهايی، سردرد و تب كه به کم کم ظاهر شده و به تب مواج معروف است که ميزان تب در صبح كم و در هنگام عصر بالا رفته و در شب زياد می شود و ممكن است با لرز همراه باشد.

معمولاً در ابتدای بيماری اين علائم با سرماخوردگی اشتباه شده و بيمار پس از مدتی ظاهراً بهبود می يابد ولی بيماری به تدريج ريشه دوانيده و ميكروب در بدن استقرار يافته و وارد مفاصل می شود در اين مرحله درد مفاصل، شروع می گردد. در برخی موارد باعث ورم بيضه در مردها و ورم تخمدانها در زنان نيز می شود كه در صورت عدم درمان مناسب در اين مرحله ممكن است منجر به ديسک بين مهره ای، فلج، مننژيت، عوارض شنوایی و .. بشود عارضه ديگر بيماری تب مالت اثرات روانی بيماری است كه اهميت ويژه ای دارد.

علائم از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و در اکثر موارد علائم مشخصی ندارد. بیماری تب مالت جزء بیماری های عفونی است.

علل ایجاد تب مالت

شیر عامل بروز تب، تعریق، بی حالی و کاهش وزن در انسان است. شیر می تواند باعث تب مالت شود اگر به صورت پاستوریزه استفاده نشود. استفاده از لبنیات سنتی به خصوص پنیر محلی و بستنی دست ساز هم می تواند سبب بروز تب مالت شود. یک منبع بسیار خطرناک برای تب مالت پنیر غیر پاستوریزه است. استفاده از مواد لبنی پاستوریزه و گوشت اهمیت زیادی دارد.

تشخیص تب مالت

تشخیص قطعی تب مالت با آزمایش خون در یک آزمایشگاه پزشکی مجهز باید انجام گیرد.

 

شیوع تب مالت، بیماری هزار چهره تا پنج برابر در ایران افزایش پیدا کرده است و ریشه آن استفاده از محصولات لبنی غیر پاستوریزه است. آزمایشگاه آریا با استفاده از دستگاه های مجهز به بررسی آزمایشات می پردازد. جهت تماس با آزمایشگاه تشخیص طبی آریا می توانید با شماره های 02165565770-02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

درمان تب مالت

بسته به نوع و شدت بیماری طول درمان تب مالت از چند هفته تا چند ماه متغیر است. در برخی از مبتلایان به تب مالت که درمان می شوند و در برخی بیماران به دلیل وضعیت درون سلولی باکتری بروسلوز و مقاومت در مقابل برخی آنتی بیوتیک ها، ممکن است در عرض چند ماه بعد از عفونت اولیه بیماری دوباره عود کند.

درمان همچنین شامل یک دوره استراحت در منزل است تا زمان برطرف شدن تب و سایر علائم، در رختخواب استراحت نمایید. پس از آن تدریجاً فعالیت های عادی خود را از سر گیرید. معمولاً لازم نیست بیمار از دیگران جدا شود. تمامی اعضای خانواده که ممکن است از همان محصولات لبنی آلوده مصرف کرده باشند باید تحت معاینه و آزمایش قرار گیرند.

تب مالت قبل از درمان یک مفصل را درگیرد کند ولی بعد از درمان چند مفصل را در گیرد. شش ماه اول احتمال برگشت تب مالت بسیار زیاد است و تا دو تا پنج سال احتمال برگشت تب مالت وجود دارد. امکان دارد اثر تب مالت بر روی قلب و سیستم های عصبی مرکزی باشد.

بد نیست بدانید که این عود مجدد علائم بیماری حتی ممکن است تا دو سال پس از درمان ظاهراً موفق نیز اتفاق بیفتد.

سوالات رایج در خصوص تب مالت

  • آیا یک فرد ممکن است در طول عمر خود چندین بار مبتلا به تب مالت شود؟

این میکروب شش گونه دارد و ممکن است حتی آنتی بادی بر علیه یک گونه کامل وجود داشته باشد. آنچه بیشتر مرسوم است، بیمار، یک بیماری را می گیرد و تا پنج سال بعد عود می کند و همان بیماری قبل بر می گردد و فکر می کند دوباره تب مالت گرفته است.

  • بیماری تب مالت در کدام حیوانات شایع است؟

بیماری تب مالت بیشتر در حیوانات اهلی شایع است مانند: گاو، گوسفند، شتر، سگ، خوک، بوفالو، گوزن و بنا بر نوع منطقه و حیوان گونه بیماری متفاوت است. هر کدام از این گونه ها ممکن است در یک گروه از حیوانات شایع تر باشد و در گروه دیگر نباشد.

  • آیا بیماری تب مالت واگیر دار است؟

تب مالت یک بیماری واگیردار است که سبب بروز باکتری های بروسلا است. این نوع باکتری در حیوانات اهلی وجود دارد و در بین حیوانات گونه های باکتری متفاوت است. این بیماری از حیوان به انسان منتقل می شود.

  •  راه های تشخیص تب مالت چیست؟

شیوه های تشخیص تب مالت نمونه گیری از خون و یا مغز استخوان در آزمایشگاه ها است و همچنین آزمایش خون سبب می شود تا پاد تنهایی ساخته شده را در برابر باکتری ها نشان دهد. در صورت استفاده از این نوع روش دو آزمایش خون در طول دو هفته باید گرفته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از آزمایشگاه خوب در اندیشه به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

سیفلیس

ویروس آبولا

تشخیص بیماری سل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شانزده =