021-65555770-65565770
شهر جدید اندیشه، فاز سه، خیابان آزادی، مجتمع آپادانا، آزمایشگاه آریا

تست های غربالگری دوران بارداری

تست غربالگری چیست؟

برای بررسی و ارزیابی اختلالات موجود در جنین در دوران بارداری از تست های غربالگری استفاده می شود. این بررسی ها که به وسیله آزمایشات و سونوگرافی ها در هفته های مختلف بارداری انجام می شود به دو دسته تقسیم می شوند: تست های غربالگری مرحله اول بارداری و تست های غربالگری مرحله دوم بارداری.

موارد مورد بررسی در تست های غربالگری

 1. تشخیص بیماری سندروم داون ، سندروم ادوار، سندروم پاتو در جنین
 2. تشخیص نقایص لوله عصبی جنین
 3. بررسی احتمال بیماری ایکتیوزیس با کاهش سطح استریول
 4. بررسی امکان ابتلا به بیماری SLOS با کاهش سطح استریول
 5. بررسی امکان ابتلا مادر به مسمومیت بارداری( پره اکلامپسی) با اندازه گیری میزان A-inhibi، B-HCG ، AFP ، PAPP-A و کاهش سطح استریول
تست-های-غربالگری-در-دوران-بارداری

تست-های-غربالگری-در-دوران-بارداری

کاندیدای تست غربالگری چه کسانی هستند؟

این آزمایش برای همه زنان در هر رده سنی بلامانع است زیرا امکان احتمال سندروم و برخی اختلالات در افرادی که سابقه این نوع بیماری را ندارند نیز وجود دارد.

تست های غربالگری مرحله اول

 تست ها ی غربالگری مرحله اول  در ابتدای بارداری از هفته 11 تا هفته 13 بارداری در سه ماهه اول انجام می شود. در این مرحله از موارد زیر استفاده می شود:

آزمایش خون : در این آزمایش امکان احتمال اختلال سندروم داون، سندروم پاتو و سندروم ادوارد مورد ارزیابی قرار می گیرد. آزمایش دیگری از مادر برای اندازه گیری هورمون های free-HCG و PAPP-A گرفته می شود این آزمایش که به نام دبل مارکر می باشد در هر ساعت از شبانه روز بدون نیاز به ناشتا بودن می توان انجام داد .

سونوگرافی NT  : این سونوگرافی بسیار حساس بوده و باید توسط تکنسین مجرب انجام شود زیرا کمترین خطا در تشخیص عدد NT نتایج سونوگرافی را با مشکل مواجه می کند. برای  ارزیابی ضخامت پشت گردن جنین و  وجود استخوان در بینی از سونوگرافی NT استفاده می شود. در صورتی که استخوان بینی دیده نشود سونوگرافی دیگری در هفته های دیگر انجام می شود. در صورتی که سونوگرافی  عدد NT را بالا نشان دهد در موارد زیر به آزمایشات دیگر برای بررسی دقیق تر نیاز می باشد:

 1. مادر بیشتر از 35 سال داشته و عدد NT آن بیشتر از 3 نشان دهد.
 2. مادر کمتر از 35 سال داشته و عدد NT آن بیشتر از 4 نشان دهد.
 3. مادر در هر سن که باشد و عدد NT بیشتر از 3.5 باشد .( باید در این مورد در هفته 18 تا 20 اکوی قلب جنین را انجام شود)

غربالگری سندروم داون در سه ماهه دوم بارداری

در این نوع غربالگری که با اصطلاح اختصاری آن کواد نیز نامیده می شود به منظور جلوگیری و یا حتی تشخیص سندروم داون، تریزومی 18، نقص لوله عصبی و سندروم 3SLO  انجام می شود در این تست از 4 ماده  آلفافتوپروتئین، استریول آزاد، hCG و Ingibin A موجود در خون مادر اندازه گیری می شود. این نوع غربالگری را عموما در دوره ی هفته ی 15 -20 بارداری گرفته می شود اما متخصصین این حوزه درمانی بر این باورند بهترین زمان ممکن برای انجام این نوع تست هفته 15-18 است . البته که در نظر داشته باشید سن جنین در زمان انجام تست و برآورد میزان ریسک پذیری ان نقش تاثیر گذاری دارد. در ادامه نیز بهتر است بدانید بهترین روش برای اندازه گیری میزان سن جنین انجام سونوگرافی در زمان های مناسب آن می باشد. پس توجه داشته باشید هنگام انجام غربالگری حتما اخرین سونوگرافی خود را به همراه داشته باشید چرا که تشخیص سندروم داون در این تست در 80 درصد مواقع درست است. باید افزود که انجام این تست صرفا در سه ماهه دوم بارداری ارزش دارد.

غربالگری یکپارچه

به طور کلی می توان گفت نتایج حاصله از این نوع تست غربالگری را در سه ماهه اول و دوم به شکل ترکیبی انجام می شود که قدرت آزمایش های قبلی را در تشخیص بیماری ژنتیکی همچون سندروم داون بیشتر می شود که تا حدود 92 درصد نیز می رسد.

غربالگری متوالی

همانطور که در مباحث پیشین هم بدان اشاره شد، تمامی خانم های باردار که سه مرحله سه ماهه از بارداری را پشت سر می گذارند هر کدام نیز به دسته بارداری با ریسک بالا، بارداری با ریسک متوسط، بارداری با ریسک پایین تقسیم بندی می شوند. معمولا زنان در این دوره در دسته بندی ریسک بالا تمامی ازمایش و غربالگری های را بیش از پیش انجام می دهند و حتی پزشک متخصص زنان برای اطمینان خاطر تست  CVS5 را نیز تجویز  می کنند. در طرف دیگر خانم های با بارداری ریسک پایین احتیاجی به انجام این نوع تست های تخصصی ندارند و صرفا باید تحت نظر و مراقبت های دوران بارداری قرار بگیرند. هم چنین زنانی که بارداری با ریسک متوسط را تجربه می کنند کاندیدای مناسبی برای انجام غربالگری کوادمرحله دومی هستند.

تست های تشخیصی سندروم داون یا همان منگولیسم کدام اند؟

 • آزمایش های مولکولی و غیر تهاجمی
 • CVS که در این ازمایش با استفاده از ابزار های مخصوصی از راه دهانه رحم وارد می کنند تا سلول های روی جفت جنین را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.
 • آزمایش آمینوسنتز، همان آزمایش ارزیابی میزان آمنیوتیک که حاوی سلول های جنینی است که در طی انجام سونوگرافی با دقت و مراقبت فراوان نمونه ای برداشته می شود.

برخی از خدمات آزمایشگاه تشخیص پزشکی آریا

 

با تشکر مدیریت سایت  آزمایشگاه تشخیص طبی آریا

 

 

 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

Call Now Button