ساعات کار : همه روزه - 19:00-7:00
  تماس : 02165555770-02165565770

تشخیص بیاری سل در کودکان

تشخیص بیماری سل

تشخیص بیماری سل

سل، یک بیماری باکتریایی و عفونی است. مرگ و میر در این بیماری بسیار زیاد بوده است. سل نوعی بیماری است که به شش ها حمله کرده واز طریق سرفه یا عطسه قابل انتقال به دیگران می باشد.

بیماری سل پس از عفونت با ویروس توبرکولوز، سیستم ایمنی بدن را مختل می کند، بنابراین عفونت به صورت پنهان در می آید، اما این باکتری پس از یک دوره گسترش می یابد و معمولا عفونت از یک نفر به دیگری از یک عطسه منتقل نمی شود، چرا که تعداد میکروب هایی که در یک عطسه یا در معرض هوای خروج قرار می گیرند بسیار کم است.

آلودگی و عفونت

هنگامی که فرد نفس می کشد، هوا را آلوده به بیماری سل می کند. هوا از طریق تراشه به ریه ها می رود و در انتهای تراشه تعدادی آلوئول وجود دارد، که کیسه هایی شبیه به یک بالون است و در آن تبادل گازها و اکسیژن را انجام می دهد و دی اکسید کربن را خارج می کند.

 علائم بیماری سل

  • ضعف شدید
  • تب بالا
  • افزایش تعرق
  • عدم تمایل به خوردن

ممکن است هر یک از این علائم در برخی از افراد مبتلا به این بیماری وجود نداشته باشد. بیمار برای بررسی هریک از این علائم باید هر چه زودتر به پزشک معالج مراجعه کرده و درمان را شروع نماید.

تشخیص بیماری سل

عفونت توبرکولوز می تواند توسط پوست با استفاده از یک آزمایش به نام تست پوستی توبرکلوزیس (PPD) تشخیص داده می شود. این آزمایش می تواند به عفونت فرد نیز منتهی شود. بعد از حدود 6-8 هفته از ورود باسیل به بدن بیمار و انجام این آزمایش، بیمار باید تزریق یک ماده به نام Bbd زیر پوست  انجام دهد. آزمایش خون دیگری  به نام Quanti Veron TB وجود دارد. این آزمایش نشان می دهد که آیا بیمار قبل از این در معرض ابتلا به سل TB قرار داشته است. اگر می خواهید بدانید که آیا TB موثر است یا خیر، پزشک معالج یک اشعه ایکس از قفسه سینه را برای دیدن وجود باسیل سل در صورت بروز گسستگی ها و حفره ها در ریه بر روی بیمار انجام می دهد، تا داروی آن را تجویز نماید. به منظور بهبودی بیمار باید از تمام دستورات پزشک پیروی نماید.

برخی از خدمات آزمایشگاه آریا

نمونه گیری

بخش بیوشیمی

هورمون شناسی

بخش میکروبیولوژی

بخش سورولوژی

بخش هماتولوژی

راههای ارتباطی با آزمایشگاه پزشکی

شهر جدید اندیشه- فاز سه-خیابان آزادی-مجتمع آپادانا-آزمایشگاه آریا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

Call Now Button