021-65555770-65565770
شهر جدید اندیشه، فاز سه، خیابان آزادی، مجتمع آپادانا، آزمایشگاه آریا

تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت جنین ، یکی از تست های تشخیصی قبل از تولد است که برخلاف سایر روش های تشخیصی مانند آمنیوسنتز و CVS که ممکن است در مواردی باعث سقط جنین شوند ، تهاجمی نبوده و خطری برای مادر و فرزند نخواد داشت. با پیشرفت علم پزشکی کشف شد که که در بارداری مقدار کمی از DNA جنین وارد خون مادر می شود که می توان با استفاده از روش حساس Real Time PCR کروموزوم Y را ردیابی نمود و با کمک آن جنسیت جنین را پیش بینی نمود.

کاربرد تست تشخیص جنسیت جنین

این تست برای دو گروه از مادران باردار بسیار مهم و کاربردی می باشد. دسته اول مادرانی هستند که در خانواده آن ها سابقه بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس مانند هموفیلی دارند که اگر جنین پسر باشد ، حتما دچار بیماری خواهد بود و اگر دختر باشد ، یا سالم است و یا مانند مادرخود ناقل بیماری خواهد بود. دسته دوم مادرانی هستند که می خواهند هرچه سریع تر از جنسیت جنین خود آگاه شوند.

تشخیص جنسیت جنین

مزایای تست تشخیص جنسیت جنین

تست تشخیص جنسیت جنین یک آزمایش غربالگری روی خون مادر است که یک روش غیرتهاجمی بوده و هیچ خطری برای مادر و فرزند ندارد. در این روش با استفاده از 2 سی سی از خون مادر و تکنیک پیشرفته و حساس Real Time PCR و  پروب های اختصاصی مربوط به کروموزوم Y بعد از میلیون ها بار تکثیر DNA بدنبال قطعات اختصاصی کروموزوم Y گشته می شود .

یکی دیگر از مزایای این روش قیمت ارزان آن در مقایسه با سایر تست های غربالگری می باشد . زمان یکی دیگر از فاکتور های خوب این تست است . با سونوگرافی نمی توان قبل از هفته 16 بارداری تعیین جنسیت نمود درصورتی که با استفاده از این تست امکان تشخیص جنسیت جنین در هفته های 10 تا 12 بارداری وجود دارد. دقت این آزمایش در هفته 10 بارداری با دقت 90% و درهفته 12 با دقت 99% انجام می شود.

مدت زمان لازم برای تشخیص جنسیت جنین

این تست در 7 روز کاری انجام می شود و نتیجه آن ممکن است به دو صورت باشد :

در حالتی که جواب تست Positive باشد یعنی در خون مادر کروموزوم Y وجود دارد که حتما قسمتی از DNA جنین است و درنتیجه جنین پسر است. باید توجه داشت در بارداری های چند قلویی می توان گفت که حداقل یکی از جنین ها پسر است. و در حالتی که جواب تست Negative یعنی خون مادر کروموزوم Y وجود ندارد که به معنی دختر بودن جنین یا جنین هاست. البته ممکن است این به معنی کمبود کروموزوم Y در خون مادر باشد که در صورت نیاز می توان این تست را به فاصله یک یا دو هفته بعد مجددا تکرار کرد.

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه آریا

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =

Call Now Button