ساعات کار : همه روزه - 19:00-7:00
  تماس : 02165555770-02165565770

دیابت

دیابت چیست

دیابت چیست ؟

یکی از شایع ترین  بیماریهای  دنیای امروز دیابت می باشد. با توجه به  این که فرد و خانواده  وی نقش بسزائی در کنترل دیابت دارند، در آزمایشگاه آریا به عنوان یکی از مجهزترین و مطرح ترین مراکز آزمایشگاهی در غرب استان تهران خصوصا ً منطقه اندیشه  بر آن شدیم تا با ارتقاء سطح علمی و آگاهی شما دوستان گامی در جهت سلامت بیشتر جامعه برداریم .

نقش هورمون انسولین در دیابت :

انسولین هورمون ترشحی از غده لوزالمعده  می باشد . همواره از مصرف مواد غذایی قند گلوکز در بدن تولید می گردد که انسولین وظیفه ی رساندن این گلوکز به سلول های بدن را دارد و چنانچه انسولین یه میزان کافی ترشح نشود این گلوکز در بدن تجمع می کند . زمانی که بدن انسولین تولید نکند یا به مقدار کافی تولید نکند فرد دچار بیماری دیابت می شود . دیابت شاید هیچگاه در فرد درمان نشود اما می توان آن را کنترل نمود و با کنترل قند بدن از عوارض آن  جلوگیری کرد .

کنترل دیابت :

همواره با تغییر صحیح نحوه ی صحیح زندگی خویش می توانیم دیابت را کنترل کنیم . با داشتن رژیم غذایی مناسب ، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خویش و کنترل وزن می توان به حد قابل توجهی از مبتلا شدن به عوارض دیابت جلوگیری کنیم . در برخی افراد مبتلا در کنار برنامه ریزی صحیح زندگی مصرف قرص یا انسولین ضروری می باشد .

دیابت

 انواع دیابت :

  • دیابت نوع اول : این نوع دیابت بیشتر در بین کودکان و نوجوانان شایع می باشد و  گاها در سنین بالا نیز دیده می شود . در دیابت نوع اول بدن فرد یا اصلا انسولین تولید نمی کند یا میزان انسولین تولیدی بسیار کم می باشد . چنین افرادی ملزم به استفاده از انسولین می باشند.
  • دیابت نوع دوم : مخاطب این نوع دیابت افراد بزرگ سال هستند . دیابت نوع دوم شایع ترین نوع دیابت می باشد که 90% کل جامعه دیابت را تشکیل می دهد . در این نوع دیابت بدن افراد دیابت به میزان کافی تولید نمی کند یا نمی تواند دیابت تولید شده را به نحو صحیح استفاده نماید. این نوع دیابت با رژیم غذایی و ورزش قابل کنترل و می باشد .

علائم دیابت :

  • میل به مصرف مایعات
  • اشتهای بالا
  • تکرر ادرار
  • تاری دید
  • احساس خستگی
  • دیر خوب شدن جای زخم ها

روش تشخیص :

یکی از اساسی ترین آزمایشات حاضر در چکاپ خون، آزمایش قند خون و کامل ادرار می باشد که هر دو در تشخیص دیابت موثر هستند . توجه داشته باشید که آزمایش قند خون از جمله آزمایشاتی می باشد که به ناشتایی نیاز دارد. 8 الی 10 ساعت ناشتایی جهت خونگیری کافی می باشد. بهتر است این آزمایش در وقت صبح انجام شود در نتیجه بعد از خوردن شام از خوردن و آشامیدن ( به غیر از آب ) بپرهیزید.

با آرزوی سلامتی شما

مدیریت سایت آزمایشگاه آریا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =

Call Now Button