021-65555770-65565770
شهر جدید اندیشه، فاز سه، خیابان آزادی، مجتمع آپادانا، آزمایشگاه آریا

MVC در آزمایش خون چیست ؟

به طور کلی آزمایش خون به منظور شناخت بسیاری از بیماری ها به شمار می آید . بررسی تعداد، اندازه و شکل ظاهری سلول های خون و همین طور میزان هموگلوبین خون cbc به کار می رود . یکی از مهمترین عاملی که در آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد mvc می باشد .

با بررسی میزان cbc در واقع شمار تعداد سلول های گلبول قرمز، میزان هموگلوبین و هماتوکریت می باشد با بررسی آن می توان نوع کم خونی را مشخص نمود که از پرکاربرد ترین آزمایش ها در آزمایشگاه پزشکی به شمار می آید .

MVC در آزمایش خون چیست ؟

MVC در آزمایش خون چیست ؟

با بررسی MVC می توان حجم گلبول قرمز خون را به طور میانگین اندازه گیری نمود . MVC در واقع مخفف کلمه MEAN CORPOSCULAR VOLUME  می باشد . میزان مشخصی برای آن وجود ندارد و تنها بر حسب سن مورد بررسی قرار می گیرد .

در این نوع از آزمایش خون نیازی به ناشتا بودن نیست . در واقع در این آزمایش میزان MVC خون که تعداد و اندازه گلبول های قرمز خون می باشد، مورد بررسی قرار می گیرد، همچنین برای بررسی و تشخیص بیماری های هم به شمار می آید .

پروتئین موجود در گلبول قرمز خون سبب انتقال اکسیژن از ریه به دیگر بافت های بدن می شود همچنین سبب انتقال دی اکسید کربن از بافت های بدن به ریه می شود . وظیفه هموگلوبین حفظ و نگهداری شکل ظاهری گلبول قرمز خون می باشد و هر گونه تغییر در این مورد سبب می شود تا عملکرد آن دچار مشکل شده و در جریان خون اختلال به وجود آید .

ساختار هموگلوبین چیست ؟

ساختار هموگلوبین خون متشکل از دو زنجیره آلفا و بتا می باشد که در هر کدام از آن ها مولکول وجود دارد . میزان قرمز بودن رنگ خون بسته به مقدار آهن موجود در هموگلوبین خون می باشد .

میزان هموگلوبین خون

میزان هموگلوبین خون به عوامل مختلفی بستگی دارد. این میزان در افراد مختلف، گروه های سنی و جنسیت متفاوت می باشد . به طور مثال میزان هموگلوبین خون در نوزاد 17 تا 22 می باشد لازم ذکر است که این میزان در نوزادان یک هفته با نوزاد یک ماهه متفاوت می باشد . همچنین میزان همگلوبین خون در کودک 11 تا 13، در بزرگسالان مرد 14 تا 18 و در بزرگسالان زن 12 تا 16 می باشد . علاوه بر این میزان هموگلوبین موجود در خون در میانسالان مرد  12.4 تا 14.9 و در زنان میانسال 11.7 تا 13.8 است .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد . در این مجموعه سعی شده است که از بروزترین و پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی آزمایشگاهی استفاده گردد . در کنار دقت و کیفیت بالای نتایج آزمایشات، سرعت و جوابدهی سریع نیز از امتیازات بارز این مجموعه می باشد .

درمان اختلالات هموگلوبین خون 

انتخاب روش درمان بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد در صورتی که این افزایش یا کاهش هموگلوبین به اندازه کم باشد نیاز به درمان ندارد، اما در صورتی که این میزان اختلال در هموگلوبین زیاد باشد درمان از تزریق داخل وریدی آهن یا خون انجام می گیرد . نوع درمان با توجه به شدت کاهش یا افزایش هموگلوبین خون توسط پزشک مشخص می گردد .

نتیجه گیری

به طور کلی آزمایش خون جهت تشخیص بیماری ها به شمار می آید . آزمایش خون mvc، میزان هموگلوبین موجود در خون و همین طور حد نرمال آن را مورد بررسی قرار می دهد . لذا جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770  – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دو =

Call Now Button