ساعات کار : همه روزه - 19:00-7:00
  تماس : 02165555770-02165565770

چگونه کبد سالم داشته باشیم ؟

چگونه کبد سالم داشته باشیم ؟

می دانستید که بدون کبد حتی زمانی کوتاه مرگ حتمی است ؟ جالب است بدانید قبل از تولد نوزاد خونی که در رگها جریان دارد را کبد می سازد.کبد عضو مهم و حیاتی در بدن می باشد که وظایف بسیاری دارد . در صورتی که از این عضو مهم مراقبت نکنید دچار بیماری هایی نظیر کبد چرب و سیروز کبدی می شوید و در نهایت این عضو را از دست می دهید . با ما در ادامه همراه باشید تا بدانید چگونه از این عضو مراقبت کنید .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی 24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

وظایف کبد در بدن

 • کبد عضو مهمی در بدن است که آهن و سایر مواد معدنی بدن را در خود ذخیره می کند . در واقع انرژی بدن از عملکرد کبد ناشی می شود .
 • این عضو ماده ای که برای هضم غذا ضروری است را تولید می کند .
 • مواد شیمیایی سمی که از طریق تغذیه نامناسب ، هوای آلوده وارد بدن می شود از طریق کبد سم زدایی می شود . بنابراین اگر کبد وجود نداشت آلودگی ها و سبک زندگی نامناسب باعث مرگ انسان می شد .
 • مواد قندی مانند کربوهیدرات ها و گلوکز و چربی ها در این عضو ذخیره می شود تا زمانی که بدن به آن نیاز داشته باشد از این مواد استفاده شود .
 • بدون کبد افت شدید قند باعث میشود فرد در حالت کما قرار بگیرد.
 • تولید ماده لازم برای لخته شدن خون که در هنگام زخمی شدن خون بند بیاید . در غیر اینصورت خونریزی قطع نشده و منجر به مرگ می شود .
 • محافظت از بدن در برابر ورود میکروب ها و ویروس های مضری که وارد بدن می شود . مثلا کبد باکتری ها و ویروس های سرماخوردگی را ضعیف یا نابود می کند. در غیر اینصورت بدن در معرض عفونتها قرار می گیرد .

عکس-کبد-سالم

چگونه از کبد خود محافظت کنیم ؟

 • داروها را به صورت سرخود مصرف نکنید.داروها حاوی مواد شیمیایی مضر هستند زمانی که بدون تجویز آنها را مصرف کنید ، مواد سمی موجود در آنها به شدت به کبد آسیب می رساند و به تدریج باعث زخم هایی به نام سیروز کبدی می شود.
 • موادشیمیایی موجود در انواع اسپری ها ، خوشبوکننده ها ، پا کننده ها و رنگ های شیمیایی و حشره کش ها حاوی مواد سمی مضری هستند که از طریق تنفس وارد بدن می شود پس هنگام کار با این مواد از ماسک استفاده کنید و هوای خانه را در گردش نگه دارید .
 • مواد غذایی مضر مانند روغن های صنعتی مایع و جامد ، نوشابه ، سوسیس و کالباس ، چای زیاد ، فست فود ، قندهای مصنوعی و گوشت های مضر مانند گوساله و مرغ برای کبد مضر است و باعث چرب شدن کبد و بتدریج باعث سیروز و از کارافتادگی کبد می شود.
 • از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید زیرا باعث چرب شدن کبد می شود . .
 • به طور مرتب برای چکاپ به پزشک مراجعه کرده و آزمایش کبد بدهید .
بیشتر بخوانید
آزمایشگاه-در-کرج

بهترین آزمایشگاه در کرج

بهترین آزمایشگاه در کرج

زندگی امروزه و مدرن باعث شده که سبک زندگی انسان ها تغییر کند . با وجود پیشرفتهای فراوانی که در علم پزشکی ایجاد شده ولی هنوز مسائلی همچون آلودگی ، رژیم غذایی نامناسب ، استرس و عدم تحرک کافی سلامت انسان را تهدید می کند . به همین دلیل برای پیشگیری از بیماری ها آزمایشاتی برای چکاپ دوره ای وجود دارد . همچنین برای درمان بیماری ابتدا باید آن را به دقت تشخیص داد که در بیشتر موارد با تست های آزمایشگاهی این بررسی صورت می گیرد . حال سوال اینجاست برای انجام آزمایش دقیق به کدام آزمایشگاه مراجعه کنیم ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی 24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

انواع آزمایشگاه

شاید با این مسئله برخورد داشته باشید که برای انجام برخی تست ها مانند تست ژنتیک باید به آزمایشگاههایی که تنها این تست را انجام می دهند بروید. حال این ازمایشگاه چه تست هایی انجام می دهد و چه تفاوتی با دیگر آزمایشگاهها دارد . برای درک بیشتر این موضوع ابتدا به انواع آنها می پردازیم.

آزمایشگاه ژنتیک

در این آزمایشگاه تست های ژنتیک مانند کاریوتایپ و DNA برای بررسی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی در نسل های بعدی افراد می پردازد . این تست ها با تجویز و راهنمایی مشاوره ژنتیک انجام می شود . دقت این تست ها بالا بوده و هزینه بیشتری نسبت به تست های معمول دارد . در کشور ما این تست ها قبل از ازدواج و بارداری ضروری است .

آزمایشگاه پاتولوژی

پاتولوژی دارای ریشه یونانی به معنای آسیب شناسی می باشد . در واقع علم پاتولوژی به بررسی عملکرد و ساختار طبیعی بدن پرداخته و بدین وسیله بسیاری از بیماری هایی از جمله سرطان را تشخیص می دهد . در این آزمایشگاه تست خون ، نمونه ادرار ، بیوپسی یا نمونه برداری از بافت های بدن انجام می شود و در زیر میکروسکوب بررسی می شود.

آزمایشگاه تشخیص طبی یا پزشکی

در این آزمایشگاه بر روی نمونه خون ، ادرار ، مدفوع ، زخم و … بررسی انجام می شود . این آزمایشگاه دارای بخش های سرولوژی ، هماتولوژی ، هورمون شناسی ، بیوشیمی و میکروب شناسی ، انگل شناسی می باشد .

آزمایشگاه-در-کرج

آزمایشگاه-در-کرج

آزمایشگاه خوب در کرج

یکی از سوالات شایعی که برای افراد پیش می آید اینست که از کجا بدانیم کدام آزمایشگا خوب است . برای پاسخ به این سوالات نکات ذیل را در نظر بگیرید :

 • مسافت : یکی از آیتم های مهم در انتخاب بهترین آزمایشگاه نزدیک بودن به محل زندگی یا محل کار می باشد .
 • انتخاب نوع آزمایش : همان طور که گفتیم همه آزمایشگاهها ، همه تست ها را انجام نمی دهند و برخی از تست ها را انجام می دهند . مانند تست ژنتیک که در آزمایشگاه ژنتیک انجام می شود .
 • ازدحام : هر آزمایشگاهی ظرفیت تعریف شده ای دارد در صورتی که بیش از اندازه شلوغ باشد. زمانی که شلوغ باشد تعداد آزمایش های مراجعین زیاد می شود و دقت و وضوح آزمایش ها پایین می آید .
 • کیفیت آزمایش : مهم ترین معیار در انتخاب آزمایشگاه خوب ، دقت و کیفیت آزمایش می باشد . این موضوع به نیروی متخصص و تکنولوژی استاندارد و به روز آزمایشگاه بستگی دارد .
 • سرعت جوابدهی : برخی از تست های مهم مانند تست آنزیم های قلبی اورژانسی بوده و در کمترین زمان باید آماده شود . برخی از این آزمایشگاهها دستگاههای پیشرفته ای دارد که امکان جوابدهی سریع را دارد .
بیشتر بخوانید
تشخیص-سرطان

تشخیص زود هنگام سرطان پروستات را درمان می کند !

تشخیص زود هنگام سرطان پروستات را درمان می کند !

سرطان پروستات شایع ترین سرطان در بین مردان بخصوص در سنین بالا می باشد . سالانه بیماران مبتلا به این سرطان در دنیا جان خود را از دست می دهند . اما خوشبختانه غربالگری و تشخیص به هنگام منجر به بهبودی و درمان این بیماری می شود . با ما در ادامه همراه باشید تا به روش های تشخیصی این سرطان کشنده بپردازیم.

روش های تشخیص سرطان پروستات

 • انجام معاینه با انگشت (DRE)
 • تست ادرار – تست PSA
 • سونوگرافی
 • نمونه برداری از پروستات
 • سی تی اسکن و اسکن استخوان
 • MRI

مهم ترین و موثرترین طریق درک و یافتن سلول های سرطانی در پروستات نمونه برداری از غده پروستات است .

تشخیص-سرطان

تشخیص-سرطان

تشخیص سرطان با تست گلیسون

پاتولوژیست نمونه های مختلف حاصل از تومور سرطانی پروستات را معمولا به دو گروه تقسیم می کند :

 • یک گروه از نمونه ها ممکن است شامل سلول های سرطانی پروستات باشد که این سلول ها شباهت کامل به سلول های پروستات دارند .
 • گروه دیگر سلول هایی هستند که با سلول های پروستات بسیار متفاوت هستند.

چنانچه نمونه برداری شامل سلول های غیرطبیعی و متفاوت باشد ، احتمال سرایت و انتقال و تهاجم سرطان به سایر قسمت های ارگان ها ، بسیار زیاد است . ولی چنانچه سلول های سرطانی حاصل از نمونه برداری شبیه سلول های سالم پروستات باشند ، احتمال سرایت و انتقال سرطان به سایر نقاط کمتر و ناچیز است .

نحوه انجام نمونه برداری از غده پروستات

پاتولوژیست نمونه برداری ها را که از نقاط مختلف به دست آمده است ، از 1 تا 5 بسته به تفاوتهای آنها نمره بندی می کند و هرچه شباهت سلول های سرطانی با سلول های سالم پروستات بیشتر باشد ، نمره کمتر و هرچه شباهت سلول های سرطانی با سلول های سالم کمتر باشد ، نمره بیشتری به آنها داده می شود .

متخصص با توجه به بالا و پایین بودن نمرات تشخیص می دهد که آیا سرطان پروستات موجود ، مهاجم است و یا به خاطر شباهت سلول های سرطانی با سلول های پروستاتی سالم مهاجم نبوده و ممکن است سالها باقی مانده و حرکتی از آنها سر نزند . برای بررسی چگونگی رشد و سرایت غدد سرطانی دو روش بررسی موجود است که در ادامه به آن می پردازیم.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی 24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

طبقه بندی سرطان پروستات

معمول ترین روش مورد استفاده در طبقه بندی سرطان پروستات سیستم جویت وایت مور است . بر اساس این مدل این سرطان به چهار مرحله تقسیم می گردد :

مرحله اول

مرحله ابتدایی با هیچگونه علائم سرطان همراه نیست و سرطان به طور اتفاقی کشف می شود . زمانی که فرد برای جراحی BPH مراجعه نموده و متخصص به طور اتفاقی با سلول سرطانی برخورد می کند .

مرحله دوم

در آزمایش PSA سطح بالای این ماده را در خون نشان می دهد و یا پزشک با معاینه انگشتی از ناصافی سطح بیرونی پروستات که می تواند دلیل وجوداین سرطان باشد آگاه می گردد.

مرحله سوم

سلول های سرطانی از کپسول پروستاتی به بیرون تجاوز کرده و به اطراف خودش متاستاز داده است .

مرحله چهارم

متاستاز و ندول های لنفی پیشرفت کرده و به استخوان های اطراف کبد و یا ریه رسیده است .

مراحل 1 و 2 قابل درمان محسوب گردیده و مراحل 3 و 4 اگرچه قابل مداوا می باشند ولی امید چندانی برای بهبود کامل وجود ندارد .

بیشتر بخوانید
انواع-دیابت-و-تفاوت-آنها-با-یکدیگر

انواع دیابت و تفاوت آنها با یکدیگر

انواع دیابت و تفاوت آنها با یکدیگر

دیابت به معنای افزایش قند ( گلوکز خون ) است . در بدن انسان عضوی به نام لوزالمعده ( پانکراس ) وجود دارد که تولید انسولین در بدن را برعهده دارد . قندی که از راه تغذیه وارد بدن می شود ، توسط انسولین وارد سلول ها می گردد و به انرژی تبدیل می شود . این در حالی است که بدن افراد مبتلا به دیابت قادر به تولید کافی انسولین و مصرف درست آن نیست . بنابراین قند نمی تواند به سلول ها انتقال پیدا کند و لذا مقدار آن در خون افزایش می یابد و سرانجام به بدن آسیب می رساند.

انواع دیابت

سه نوع دیابت اصلی وجود دارد :

 1. دیابت نوع 1

اغلب در دوران کودکی یا اوایل سنین بلوغ بروز می کند که از آن با عنوان دیابت دوره جوانی یا ملیتوس وابسته به انسولین یاد می شود . این نوع بیماری به ندرت اتفاق می افتد . از کل افراد مبتلا به این نوع فقط 5 درصد آنان جزو افراد دیابتی نوع 1 هستند . بروز این نوع دیابت به سبک زندگی ناسالم ارتباط ندارد بلکه علت ان تخریب سلول های انسولین ساز لوزالمعده ( سلول های بتا ) توسط سیستم ایمنی بدن است . علت این امر نامشخص است اما چنان که متخصصان اعلام می دارند ممکن است عوامل ژنتیکی ، حمله ویروسی یا عوامل محیطی در آن موثر باشند . افراد مبتلا به این نوع دیابت نیاز به تزریق منظم انسولین دارند .

 1. دیابت نوع 2

معمولا از آن با عنوان دیابت ملیتوس غیروابسته به انسولین می شود . به تدریج در دوران بزرگسالی و به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند بروز می کند . باید اشاره کرد بی تحرکی دلیل اصلی این نوع دیابت است . در این نوع که شایع ترین نوع دیابت محسوب می شود ، بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند یا از انسولین تولید شده به طور موثر استفاده کند . از این وضعیت معمولا با عنوان مقاومت به انسولین یاد می شود . روند دیابت نوع 2 تصاعدی است و با رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های بدنی منظم قابل مهار است . کنترل و درمان این نوع دیابت گاهی ممکن است به مصرف دارو و تزریق انسولین نیز نیاز داشته باشد .

قابل ذکر است این نوع دیابت که به طور کلی ناشی از سبک زندگی فرد به ویژه کم تحرکی است ، احتمال دارد منشا ارثی نیز داشته باشد ، یعنی عوامل ژنتیکی نیز یکی از دلایل بروز آن است .

انواع-دیابت-و-تفاوت-آنها-با-یکدیگر

انواع-دیابت-و-تفاوت-آنها-با-یکدیگر

عوامل ایجاد دیابت نوع2

 • کم تحرکی
 • اضافه وزن
 • رژیم غذایی ناسالم از قبیل مصرف چربی های اشباع ، مصرف نوشیدنی های قنددار
 • رژیم غذایی فیبر کم
 • پیشینه خویشاوندی
 • مصرف سیگار
آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید . 

تفاوت دیابت نوع 2 با نوع 1

 • بروز دیابت نوع 2 به سرعت پیشرفت دیابت نوع 1 نیست . در واقع ممکن است در برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هیچ نشانه ای از وجود این بیماری دیده نشود .
 • علائم هر دو نوع دیابت به طور کلی تفاوت چندانی با هم ندارند و شامل مواردی از قبیل : تشنگی مفرط ، ادرار مکرر ، تهوع ، تاری دید ، کاهش بی دلیل وزن ، سوزش در قسمت های مختلف بدن ، بهبود دیرهنگام زخم ها ، کاهش حجم ماهیچه های بدن ، خستگی و گرسنگی . گاهی این علائم ماهها تداوم پیدا می کنند و افراد متوجه نمی شوند که مبتلا به دیابت شده اند . از طرف دیگر می توان گفت مهم ترین علامت این بیماری ، بی علامتی است به طوری که نیمی از افراد دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند .
 • هر دو دیابت عوارضی مشترک دارند از جمله : از کار افتادن کلیه ها ، حمله قلبی ، آسیب سیستم عصبی ، آسیب عروق شبکیه چشم ، آسیب دهان و دندان ، سکته مغزی ، بیماری های رگ های خونی و ناتوانی های جنسی . این خطرات در واقع به علت کنترل ضعیف دیابت بروز می کند . چنان چه فرد دیابت خود را به خوبی کنترل کند ، به عبارتی سطح قند خون خود را در محدوده قابل قبول نگه دارد ، بی شک احتمال وقوع این خطرات کاهش می یابد .
 1. دیابت حاملگی

از این نوع دیابت معمولا به عنوان دیابت نوع 3 نیز یاد می شود و تقریبا شبیه دیابت نوع 2 است . دیابت بارداری در طول سه ماهه دوم یا سوم بارداری در تعداد اندکی از زنان بروز می کند . دلیل آن نیز نوسان هورمون ها در دوران بارداری است و معمولا در زنانی که در خانواده پیشینه این بیماری را دارند شیوع بیشتری دارد . به طور کلی دیابت حاملگی  10% زنان باردار را شامل می شود و در صورتی که فرد مبتلا به رژیم غذایی خود توجه لازم را داشته باشد و فعالیت های بدنی خود را به صورت منظم انجام دهد این بیماری به راحتی قابل کنترل است و غالبا پس از بارداری نیز برطرف می شود . هر چند در برخی موارد احتمال اینکه این بیماری برای همیشه گریبانگیر مادر و کودک شود ، وجود دارد . دیابت پنهانی یا اختلال تحمل گلوکز که در آن غلظت قند خون بین محدوده طبیعی و دیابتی قرار دارد .

 1. دیابت ناشی از بیماری ها ، داروها و سایر شرایط

بیشتر بخوانید
عکس کبد چرب

چطور بفهمیم کبد چرب داریم ؟

چطور بفهمیم کبد چرب داریم ؟

آیا شما هم دچار بیماری کبد چرب هستید؟آیا درباره بیماری کبد چرب اطلاعاتی دارید؟در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درباره بیماری کبد چرب و راهکارهای درمان آن اطلاعاتی را بدست آورید.

کبد چرب چیست ؟

وضعیت کبد چرب غیر الکلی وضعیتی است که چربی در کبد شما افزایش پیدا می کند.در حال حاضر 20 تا 40 درصد جمعیت ایالت متحده درگیر این بیماری می باشند.شما می توانید از طریق سونوگرافی شکم یا سی تی اسکن این بیماری را تشخیص دهید.راه دیگر تشخیص کبد چرب آزمایش خون می باشد.اگر کبد چرب داشته باشید احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی در شما افزایش پیدا می کند.چاقی و بیماری دیابت نیز می تواند باعث کبد چرب شود.

عکس کبد چرب

عکس کبد چرب

علت چرب شدن کبد

تمام خون شما از طریق کبد تصفیه می شود.کبد سموم داخل خون را به مواد بی ضرر تبدیل می کند.وظیفه کبد بسیار سنگین می باشد.حتی وقتی شما داروهای سنگین مصرف می کنید تصفیه این داروها به عهده کبد می باشد.وقتی عضوی چنین وظیفه سنگینی دارد باید بیشتر به آن اهمیت داد.بیشترین عاملی که باعث کبد چرب می شود مصرف الکل زیاد است.اما افرادی هم که الکل هم مصرف نمی کنند ممکن است دچار این مشکل شوند.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید . 

عواملی که باعث کبد چرب می شود

• وزن زیاد
• غذاهای فست فود
• غذاهای پرشکر
کلسترول بالا
• فعالیت کم بدنی
• موارد ژنتیکی
• دیابت

علائم کبد چرب

• خستگی و بی حالی دائم
• درد شدید در شکم در ناحیه بالا و قسمت راست بدن
• انسولین بالا و افزایش سطح کلسترول بدن
• از دست دادن اشتها
• تهوع و استفراغ
• قرمزی چشم ها و پوست

انواع کبد چرب

کبد چرب غیر الکلی ساده: بیشتر افراد به این نوع از کبد چرب دچار می شوند و راهکار درمان آن ساده تر می باشد.
کبد چرب غیر الکلی به نام استاتو هپاتیت : در این نوع بیماری التهاباتی در کبد بوجود می آید که حتی باعث صدمه به سلول های کبدی می شود و ممکن است در این حالت فرد مبتلا به سرطان کبد یا زخم کبد شود. این نوع از بیماری اگر خیلی حاد شود ممکن است از پیوند کبد استفاده شود.

راه های پیشگیری از کبد چرب

• نوشیدن الکل را قطع کنید.
• اگر دارو یا گیاه خاصی را استفاده می کنید مطمئن شوید که به کبد شما آسیبی وارد نمی کند.داروی استامینوفین برای کبد بسیار مضر است.
• تزریق واکسن هپاتیت A و هپاتیت B
• آزمایش های مکرر انجام دهید تا از وضعیت کبد خود آگاه شوید.
• داروهای کمک کننده به کبد چرب ویتامین E وداروی پیوگلیتازون هستند و مصرف این دو دارو نمی تواند به طور کامل بیماری کبد چرب را درمان کند.

راهکار های درمان کبد چرب

• ورزش های هوازی
• تغذیه مناسب و استفاده ار رژیم مدیترانه ای شامل(سبزیجات،میوه، دانه های کامل، حبوبات، آجیل، روغن زیتون،عدم استفاده از گوشت قرمزو بیشتر از ماهی استفاده شود)
• نوشیدن 2 فنجان قهوه در روز ولی در مصرف آن نباید زیاده روی کرد.
• 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
• قند خون خود را پایین نگه دارید.
• کلسترول بد خون باید پایین باشد.
• مصرف مکمل ویتامین E ولی باید توجه داشت که در مصرف آن نباید زیاده روی کرد و همچنین مصرف آنتی اکسیدان ها
• قطع مصرف کربوهیدارت ها

بیشتر بخوانید
تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون به چه صورت است ؟

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون به چه صورت است ؟

سندرم داون هنوز هم به عنان یک موضوع مهم در سرویس هاس خبری ملی و بین المللی مطرح می باشد . اغلب در این اخبار یافته های ملی گزارش می شود . ویژگی های این اختلال اولین بار توسط دکتر داون ، پزشک انگلیسی مطرح شد . با توجه به اینکه از هر 800 تولد یک نوزاد با سندرم داون متولد می شود می توان به اهمیت این موضوع پی برد . عده ای از افراد مبتلا به این سندرم به دلیل اینکه دارای چهره ظاهری غیرطبیعی هستند ، از طرف همسالان ، اجتماع و حتی خانواده طرد می شوند . بهتر آن است که شرایط این افراد درک شود  فرصت موفقیت به آنها داده شود . زیرا این خود باعث افزایش اعتماد به نفس و بهتر شدن عملکرد این افراد می شود . در اینجا به بررسی اجمال این سندرم پرداخته شده است .

شیوع سندرم داون

افراد مبتلا به سندرم داون جزء اولین افرادی هستند که دارای ویژگیهای فیزیکی قابل شناسایی و استعداد عقلانی محدود می باشند که همه اینها مربوط به وجود یک کروموزوم اضافی 21 می باشد . میزان بروز این سندرم بر اساس آمار کشور امریکا در 1000 تا 1 در 1100 است . هر ساله تقریبا 3000 تا 5000 کودک با اختلالات کروموزومی متولد می شود . به نظر می رسد که در حدود 250000 خانواده در امریکا تحت تاثیر این سندرم قرار گرفته اند .

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

رشد جسمی کودکان مبتلا به سندرم داون

بچه های داونی معمولا کوچکتر از حد طبیعی هستند . نسبت به افراد غیر مبتلا رشد جسمی و ذهنی آنها کندتر است . بچه های داونی توانایی کمی برای کنترل عقب ماندگی های ذهنی خود دارند . البته تعدادی از این کودکان اصلا عقب مانده ذهنی نیستند و عده ای نیز ممکن است در یک حد مرزی برای پایین آوردن عقب ماندگی متوسط خود عمل کنند . برخی نیز ممکن است عقب مانده کامل ذهنی باشند . به هر حال یک تغییر گسترده در توانایی های ذهنی و پیشرفت های رشدی کودکان داونی وجود دارد  .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید . 

رشد حرکتی کودک مبتلا به سندرم داون

رشد حرکتی بچه های داونی کند است . کودکان نرمال در 12 تا 14 ماهگی راه می روند اما کودک داونی این توانایی را در 12 تا 36 ماهگی کسب می کنند .

رشد کلامی  کودک مبتلا به سندرم داون

رشد کلامی در این کودکان به طور قابل ملاحظه ای به تعویق افتاده است . نکته مهم اینست که مراقبت و شرایط خوب محیط خانواده و اقدام زود هنگام و به موقع و تلاشهای تحصیلی یکپارچه تاثیر مثبتی روی رشد این کودکان خواهد داشت .

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

آزمایشات سندرم داون جهت غربال مادران به دو گروه پر خطر و کم خطر انجام می گیرند متداولترین آزمایشات سندرم داون  در دو گروه سه ماهه اول ( دابل مارکر ) و سه ماهه دوم ( کوآد مارکر – تریپل مارکر ) تقسیم می شوند. انجام این آزمایشات نیازی به ناشتایی نداشته و از طریق چند قطره خون مادر قابل انجام می باشد. حتما هنگام مراجعه به  آزمایشگاه سونوگرافی خود را همراه داشته باشید.

تذکر مهم  : تست های سندروم داون تست های تشخیصی نمی باشند و محض مشخص کردن مقدار ریسک بارداری انجام می شوند.

بیشتر بخوانید
نحوه جمع آوری مایع منی

نحوه جمع آوری مایع منی

آزمایش اسپرم

در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود . با تست مایع اسپرم، نمونه گیری در آزمایشگاه های مربوطه و طی دوره های درمان مشخص، متخصصین این بیماری را درمان می کنند.

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که در مورد آزمایش تجزیه منی و یا اسپرموگرام نشنیده باشید . معمولا آزمایش اسپرم به دلایل مشکلات باروری انجام می شود . زمانی که افراد مشکلات باروری داشته باشند به منظور تشخیص وضعیت باروری از لحاظ طبیعی و غیرطبیعی این آزمایش انجام می شود .

نحوه جمع آوری مایع منی

نحوه جمع آوری مایع منی

آزمایش اسپرم به منظور بررسی تعداد، سلامت و حرکت اسپرم می پردازد . مایع منی مایعی حاوی اسپرم است به منظور بررسی های بیشتر و سلامت اسپرم ها مورد آزمایش و ارزیابی قرار می گیرد .

پزشکان معمولا آزمایش اسپرم را طی چند مرحله مورد ارزیابی قرار می دهند تا از سلامت اسپرم ها مطلع شوند معمولا آزمایش اسپرم در فواصل زمانی بین هفت روز تا سه ماه انجام می شود تا با توجه به میانگین نمونه های اسپرم بتوانیم به نتیجه قطعی دست یابیم .

نحوه جمع آوری مایع منی

نمونه منی باید در زمان مناسب برای انجام آزمایش اسپرم جمع آوری و به آزمایشگاه ارسال شود . بهترین زمان برای جمع آوری مایع منی بین سه تا پنج روز پس از آخرین تماس جنسی یا انزال تهیه شود و تهیه نمونه منی زودتر از دو روز و پس از هفت روز مناسب نخواهد بود .

نمونه منی بهتر است به صورت طبیعی با دست کمی نمناک تهیه شود و از تحریک مصنوعی (صابون، ژل، شامپو) خودداری ورزید . بهتر است پس از تهیه، نمونه منی در ظرف مخصوص آزمایشگاه قرار داده شود و استفاده از کاندوم جهت جمع آوری نمونه منی را فراموش کنید .

مدت زمان تحویل تهیه مایع منی به آزمایشگاه بسیار حائز اهمیت می باشد . بهتر است جمع آوری مایع منی در آزمایشگاه انجام شود در غیر اینصورت کمتر از سی دقیقه به آزمایشگاه ارسال گردد .

هنگام جمع آوری مایع منی از ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده است استفاده نمایید و قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف، ابتدا ظرف را با نگاه داشتن در دستان خود به دمای محیط برسانید سپس اقدام به جمع آوری مایع منی نمایید .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد . در این مجموعه سعی شده است که از بروزترین و پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی آزمایشگاهی استفاده گردد . در کنار دقت و کیفیت بالای نتایج آزمایشات، سرعت و جوابدهی سریع نیز از امتیازات بارز این مجموعه می باشد .

هنگام تهیه مایع منی بهتر است تمامی نمونه را در ظرف جمع آوری نمایید و توجه نمایید که تنها جمع آوری قسمتی از مایع منی ممکن است باعث بدست آمدن نتیجه غیر واقعی شود .

زمانی که عمل وازکتومی را انجام داده اید بهتر است پس از دو ماه جهت تعیین کفایت وازکتومی اسپرم اقدام نمایید و لازم است بدانید که قبل از انجام آزمایش اسپرم به مدت یک تا دو روز از برقراری رابطه جنسی اجتناب ورزید .

قبل از انجام آزمایش اسپرم بهتر است در صورت مصرف هر نوع دارو پزشک خود را مطلع سازید .

نتیجه گیری

ناباروری در مردان نقش بسزایی در نازایی خواهد داشت، در صورتی که مشکل ناباروری در مردان به دلیل تشخیص کمبود اسپرم باشد اولین تست آزمایشگاهی، آزمایش اسپرم خواهد بود . جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770 – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید
بارداری و ام اس

بارداری و ام اس

بیماری ام اس

بیماری ام اس از جمله بیماری های اکتسابی است و همینطور بیماری خود ایمنی است و به علت اختلال در سیستم ایمنی که بدن علیه سیستم عصبی واکنش نشان می دهد، ایجاد می شود. پادزهرهای آزاد شده به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند.
سرعت پیشروی بیماری در افراد مختلف متفاوت است، و همچنین از جمله بیماری های پنهان است به صورتی که ممکن است در یک فرد، طی یک سال بیماری پیشرفت نکند و در فرد دیگر طی چند سال حمله ی خاصی دیده نشود، این بیماری به صورتی است که در دراز مدت اثرات خود را می گذارد.

بارداری و ام اس

بارداری و ام اس

آیا خانمی که دچار بیماری ام اس است می تواند باردار شود؟

افرادی که ام اس دارند نیز می توانند باردارشوند. اما شروطی دارد که باید آنها را در نظر بگیریم:

باید یک سال از آخرین حمله ی بیمار گذشته باشد و روش های تشخیص ام اس را انجام دهد .

بیمار حتما ام آر آی بگیرد و درصورت دیده نشدن بلک فعال و صلاح دید پزشک، اقدام به بارداری کند.

آیا ممکن است در صورت بارداری بیماری تشدید شود و یا فرد دچار حمله گردد؟

به علت اینکه در طول بارداری سیستم و قدرت دفاعی بدن دچار تغییراتی می شود و همچنین با توجه به شرایط محیطی و فیزیکی، فرد ممکن است دچار استرس، تنش و در برخی موارد افسردگی شود، ممکن است حملاتی مشاهده شود. (حملات در سه ماه قبل از زایمان بیشتر دیده می شود.)

بارداری دوم برای بیماران ام اس

بسیاری از بیماران ام اس فرزند اول خود را به دنیا آورده اند اما برای بارداری دوم یا سوم به شدت دچار تردید می شوند زیرا ممکن است، بدن قدرت و توانایی اولیه را نداشته باشد.
طبق آنچه گفته شد اگر همچنان یک سال از آخرین حمله بیمار گذشته باشد و بلک فعال مشاهده نشود، پزشک اجازه بارداری را صادر می کند. (در صورت لزوم پزشک دارو های لازم را تجویز می کند.)

بیماران ام اس پس از زایمان چه کارهایی باید انجام دهند؟

معمولا یک الی دو ماه پس از زایمان بیمار باید به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کرده و ام آر آی انجام دهد و همچنین مراقبت های لازم صورت گیرد.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . لذا جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770  – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

برای بیماران ام اس زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

تفاوت چندانی برای نوع زایمان در بیماران ام اس وجود ندارد. در صورت لازم پزشک مربوطه توصیه های لازم را انجام می دهد.
اما به علت اینکه دوره درمان زایمان سزارین طولانی تر است، زایمان طبیعی بیشتر توصیه می شود.

رابطه شیردهی و بیماری ام اس

ممکن است خانمی بعد از زایمان شیردهی را کامل انجام دهد و مشکلی نداشته باشد اما پس از آن بیماری عود کند و با درمان کورتون نیز بهبود نیابد. (به این بیماری باید در طولانی مدت نگاه کرد و نباید تنها حال حاضر بیمار را مورد توجه قرار داد.)
به طور کلی پس از بارداری احتمال عود بیماری ام اس بیشتر می شود و بهتر است دستورهای پزشکی را بادقت انجام دهند و اگر پزشکی بارداری و یا شیردهی را تایید نکرد بیمار باید طبق توصیه پزشک رفتار کند در غیر این صورت روند پیشرفت بیماری تشدید خواهد شد.)

به طور کلی دوران شیردهی کاملا بستگی به شرایط بیمار و توصیه پزشک دارد و به هیچ وجه برای کودک خطری ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید
تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

جهت تشخیص بیماری ام اس روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این روش ها به تنهایی تشخیص دقیقی از بیماری را مسجل نمی کند . اما یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، چگونه بیماری ام اس را در مراحل اولیه می توان تشخیص داد ؟، برای آشنایی با بیماری ام اس و روش های تشخیصی می توانید با ما همراه باشید …

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

در بیماری ام اس علائم مختلفی به دلیل التهاب در مرز نخاع وجود دارد . بیماری ام اس می تواند سیستم های مختلفی را درگیر نماید . مانند سیستم بینایی که می تواند منجر به تاری دید گردد و سیستم تعادلی که می تواند منجر به اختلال تعادل شود . همچنین می تواند موجب ضعف در سیستم دست و پاها شود و حتی موجب اختلال در سیستم ادراری گردد .

در صورتی که شخصی دچار علائمی همانند علائم ذکر شده باشد، به خصوص علائم حسی مانند گزگز و بی حسی به شرط اینکه این علائم حداقل 24 ساعت به طول بیانجامد می تواند به علت بیماری ام اس باشد .

اما البته لازم ذکر است که بسیاری از بیماری ها می تواند این علائم را ایجاد نمایید به طور مثال بیماری دیسک کمر می تواند منجر به گزگز و بی حسی انگشتان شود . بهتر است در صورتی که بیشتر از 24 ساعت این بیماری به طول انجامید به پزشک مراجعه نمایید .

علائم بیماری ام اس

 • تاری دید
 • اختلال تعادل
 • ضعف حرکتی
 • ضعف سیستم ادراری
 • بی حسی موضعی

تشخیص بیماری ام اس

روش های تشخیص بیماری ام اس عبارت است از:

معاینه و بررسی

ابتدا بیمار می بایست شرح حالی از بیماری خود را در اختیار پزشک قرار دهد، سپس معاینه و بررسی بیمار انجام گردد و در صورتی که پزشک مشکوک به بیماری ام اس شود با دو آزمایش می توان تشخیص قطعی بیماری ام اس را مشخص نمود .

ام آر آی

یکی از روش های قطعی که می تواند التهابات مغزی را به صورت واضح نشان دهد، ام آر آی است . التهابات در ام آر آی به صورت پلاک نشان داده می شوند .

آزمایش خون

بیماری ام اس تنها با انجام آزمایش خون تشخیص داده نمی شود اما دلیل انجام آزمایش خون اطمینال پیدا کردن از تشخیص بیماری های دیگر با علائمی شبیه به بیماری ام اس است . لذا با انجام این دو روش می توان به بیماری ام اس را تشخیص داد . البته در بعضی از اوقات ممکن است زمانی پزشک با انجام این دو روش تشخیصی نتواند تشخیص قطعی بیماری ام اس را دهد، در این مواقع یک آزمایش مایع مغزی و نخاعی انجام می شود .

آزمایش مایع مغزی – نخاعی

سومین راه تشخیصی بیماری ام اس گرفتن مایع مغزی – نخاعی و ارسال آن به آزمایشگاه می باشد . مایع مغزی – نخاعی به علت این که این مایع با مغز و نخاع در ارتباط است می تواند به تشخیص بیماری کمک نمایید . در صورتی که التهابی در مغز وجود داشته باشد اثرات آن در مایع منعکس خواهد شد .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . لذا جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770  – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

برخی از افراد هستند که هیچ گونه علائمی ندارد و تنها به دلیل یک سردرد ام آر آی انجام می دهد و یک تعداد پلاک های مشکوک به ام اس دیده می شود . در افرادی که هیچ گونه علائمی ندارند و به صورت اتفاقی بیماری ام اس تشخیص داده می شود . معمولا باید صبر کرد و به دفعات انجام ام آر آی ضروری است بیمار باید مراجعات پزشکی داشته باشد در صورتی که تشخیص داده شود تعداد پلاک ها رو به افزایش است، در این زمان نیاز است که درمان بیماری ام اس شروع گردد .

بیماری ام اس یک حالت دیگر هم دارد این است که یک علامت دارد اما پلاک های مغز در آن حدی که قابل قبول برای بیماری ام اس باشد، نیست . در این موارد هم صبر می کنیم که در فواصل زمانی بیماری، ام آر آی انجام دهیم که بیماری در حال پیشرفت هست یا خیر .

اما نکته مهم و اساسی این است که اگر تشخیص بیماری ام اس به قطعیت رسید بهتر است درمان بیماری شروع شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

بیشتر بخوانید
تیروئید در کودکان

تیروئید در کودکان

تیروئید در کودکان

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است که تمام فرآیند های سوخت و ساز بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد . به اندازه حدود 5 سانتی متر، تیروئید بخشی از غده درون ریز بدن است که وظیفه تولید، ذخیره و آزاد سازی هورمون ها را بر عهده دارد .

تیروئید در کودکان

تیروئید در کودکان

بیماری تیروئید بسته به نوع آن شیوع متفاوتی دارد . بیماری های تیروئیدی باید از دوران بارداری مورد توجه قرار گیرد . ممکن است تغییرانی در هورمون تیروئید مادر ایجاد شود که بر روی جنین تاثیر گذار است . تغییرات و تکامل تیروئید در دوران جنینی خود اثراتی را دارد . به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که دیده شده است، اختلال در تکامل و یا تشکیل تیروئید در دوران جنینی است که باعث کم کاری مادرزادی تیروئید می شود .

کم کاری تیروئید در ایران شیوع بالاتری دارد و تقریبا از 1500 تولد نوزاد زنده 1 کودک به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا می باشد و معمولا بدون علامت خواهد بود و صرفا با غربالگری که از روز دو تا پنجم بعد از تولد انجام می شود مشخص می شود .

کم کاری تیروئید در دوران جنینی با دوران کودکی تظاهرات متفاوتی دارند و شایع تر از بیماری پر کاری تیروئید است ولی اوج بیماری های تیروئید در دوره نوجوانی می باشد .

پرکاری تیروئید قبل از ده سالگی نادر است به ندرت دیده می شود و آنچه در کودکان قابل مشاهده است بیماری گواتر ساده می باشد که غده تیروئید از نظر حجم بزرگ شده است و کم کار و یا پر کار نیست و ممکن است گواتر ها همراه با گره ها باشند و گرچه گره های تیروئید کمتر در کودکان دیده می شود . شیوع بیماری تیروئید در دختران به نسبت پسران بیشتر می باشد .

علت شایع بیماری تیروئید در کودکان کمبود ید نیست و اکثر اوقات بیماری های دیگر خود ایمن سبب بیماری تیروئید در کودکان می شود .

بیماری تیروئید مادر در دروان بارداری به جنین منتقل می شود ؟

تیروئید جنین در سه ماهه اول بارداری تشکیل نمی شود و از اواخر سه ماهه اول (هفته 11) تشکیل می شود و شروع به فعالیت می نماید و در سه ماهه دوم می تواند هورمون تیروئید ترشح کند و در اختیار بافت های جنینی به خصوص سلول های مغزی که خیلی برای رشد و تکامل وابسته به هورمون های تیروئیدی هستند قرار دهد . این سه ماهه اول دوره بسیار مهمی برای تشکیل ارگان های بدن جنین به ویژه مغز می باشد و در این دروان است که تمام سیستم های مختلف بدن تشکیل می شود و در سه ماهه دوم تکامل پیدا می کند .

در این سه ماهه اول که خود جنین نمی تواند هورمون تیروئید بسازد وابسته به هورمون های تیروئید مادر است و مقادیر اندکی از جفت رد می شوند و به جنین می رسد و اگر مادر دچار بیماری کم کاری تیروئید باشد که شناخته نشود و یا به درستی درمان نشده باشد می تواند منجر به کاهش هورمون های تیروئیدی در خون جنین شود و تا حدودی می تواند بر روی تکامل سلول های مغزی تاثیر بگذارد معمولا نوزادانی که از این مادران متولد می شوند 5 تا 10 نمره ضریب هوشی آن ها پایین تر است .

قبل از این اگر کم کاری تیروئید مادر درمان نشود می تواند باعث افزایش ریسک سقط و زایمان زودرس، افزایش احتمال مسمومیت بارداری و فشارخون دوران بارداری هم ممکن است شود . به همین خاطر باید بیماری کم کاری تیروئید مادر باید به خوبی درمان شود .

بسیاری از متخصصین تیروئید توصیه می کنند مادرانی که قصد بارداری دارند یا باردار شده اند، حتما آزمایش تیروئید انجام دهند حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند .

تاثیرات داروهای تیروئید بر روی جنین چگونه است ؟

مصرف داروهای تیروئید در صورتی که دوز آن به درستی مصرف شود هیچ گونه عارضه ای بر روی جنین نخواهد داشت . در دروان بارداری تنظیم دوز دارو بسیار اهمیت دارد و در هر سه ماهه میزان دوز دارو متفاوت خواهد بود . بهتر است قبل از مصرف داروهای تیروئید حتما با یک متخصص مشورت نمایید و با تجویز آن داروها را مصرف نمایید .

نتیجه گیری

یکی از توصیه های مهم به افراد این است که، در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های این عارضه بهتر است آزمایش تیروئید انجام دهید و از به تعویق انداختن آن خودداری ورزید . جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770 – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

شرایط آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید در بارداری

علائم تیروئید

بیشتر بخوانید