021-65555770-65565770
شهر اندیشه، فاز سه، بلوار آزادی، مجتمع پزشکی آپادانا

پروستات عضو کوچک و گرد دستگاه تناسلی مردان است که در ابتدای مجراری ادار قرار گرفته است. غده پروستات وظایف مهم تولید مثل و کنترل دفع ادرار … را بر عهده دارد. پروستات ماده پروتئینی را تولید می کند که به آن آنتی ژن اختصاصی پروستات (Prostate specific antigen (PSA)) گفته می شود. این پروتئین باعث حفظ حالت مایع منی و جلوگیری از لخته شدن آن می شود و در تولید مثل نقش مهمی دارد. حال اگر در کارکرد پروستات خللی ایجاد شود پروستات نمی تواند عملکرد دقیق خود را داشته باشد. PSA از طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری است و آزمایش PSA برای تشخیص سرطان پروستات بکار می رود.در این مقاله شما کاربران گرامی را با آزمایش پروستات، چگونگی انجام آرمایش پروستات و … آشنا می کنیم.

 آزمایش پروستات (PSA) چیست؟

همانطور که گفته شد، پروتئین PSA توسط سلول های پروستات تولید می شود. قسمت عمده ای از آن وارد مایع منی شده و مقدار کمی از آن نیز وارد جریان خون می شود. این پروتئین یا به صورت آزاد(Free)  و یا به صورت کمپلکس متصل به یک پروتئین (cPSA) است. پزشک ها معمولا برای بررسی این آنتی ژن از نوع کامل آزمایش PSA یعنی مجموع  PSA آزاد و  cPSA استفاده می نمایند.

از جمله مواردی که می تواند بر روی میزان PSA تاثیر گذار باشد می توان به سن، عفونت ادراری، بزرگی پروستات، سرطان پروستات، فعالیت های شدید بدنی، انزال، نمونه برداری پروستات، هر گونه عمل، لوله گذاری مجرا و اقدامات تشخیصی مثانه یا پروستات و تاثیرات دارویی اشاره نمود .

آزمایش پروستات چگونه انجام میشود

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) چگونه انجام می شود؟

آنتی ژن اختصاصی پروستات، PSA، پروتئینی است که توسط سلول های غده پروستات نرمال و سرطانی تولید می شود. آزمایش PSA، مقدار PSA را در خون انسان اندازه گیری می کند. برای این آزمایش یک نمونه خون برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود. نتایج این آزمایش معمولا براساس نانوگرم در میلی لیتر (ng/ml) گزارش می شود.

سطح PSA معمولا در آقایانی که به سرطان پروستات مبتلا هستند بالا می رود . البته باید این نکته را درنظر داشت که سطح PSA ممکن است بر اثر دیگر بیماریهای پروستات نیز در انسان بالا رود. شایع ترین بیماری های خوش خیم پروستات که باعث بالا رفتن سطح PSA می شوند، التهاب پروستات و هایپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگ شدن پروستات)، BPH، هستند.

در سطح خون همه آقایان PSA موجود است و افزایش آن حتما به معنای سرطان پروستات نمی باشد بلکه می تواند بیانگر مشکلی در غده پروستات باشد.

افزایش مقدار PSA در سطح خون می تواند اختلالاتی را در پروستات بوجود آورد و نشانه ای از سرطان پروستات باشد در آزمایشگاه آریا این آزمایش با بهترین نحوه توسط کادر پزشکی انجام می شود .

میزان طبیعی PSA در آزمایش خون چقدر است؟

سطح PSA در خون مردان در طول زندگی متفاوت است و سطح نرمال و یا غیرنرمال دقیقی برای PSA در خون نمی توان در نظر گرفت. در گذشته، بیشتر پزشکان میزان 4 نانوگرم در میلی لیتر یا پایین تر از PSA در خون را نرمال در نظر می گرفتند و اگر مردی دارای PSA بالاتر از 4 نانوگرم در میلی لیتر بود اغلب مشکوک به سرطان پروستات تشخیص داده می شد.

اما مطالعات و ارزیابی های جدیدی که در این حوزه انجام شده است، نشان می دهد ممکن است برخی مردان با PSA زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر سرطان پروستات داشته باشند در حالی که مردان دارای سطح بالاتر از این مقدار سرطان پروستات در آنها تسخیص داده نشود. در نتیجه عوامل مختلفی می تواند باعث نوسان در سطح PSA شود، یه عنوان مثال التهاب پروستات و عفونت ادراری، بیوپسی و جراحی پروستات باعث بالا رفتن سطح PSA در خون می شود. همچنین مصرف برخی دارو ها برای درمان BPH، باعث کاهش سطح PSA درخون می گردد. علاوه بر این ممکن است سطح PSA در آزمایشگاه های مختلف، متفاوت باشد.

اما به طور کلی می توان گفت، هر چه سطح PSA در مردان بالاتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات نیز بیشتر است. افزایش مداوم سطح PSA نیز ممکن است نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

آزمایشگاه تشخیص طبی آریا با استفاده از دستگاه های مجهز به بررسی آزمایشات می پردازد . جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770-02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

چه نکاتی قبل از آزمایش PSA باید رعایت شود؟

قبل از آزمایش PSA، فرد نباید به مدت دو روز آمیزش جنسی داشته باشد. از انجام دادن فعالیت های شدید بدنی که موجب افزایش PSA در سطح خون می شود دو روز قبل از انجام آزمایش PSA اجتناب شود.

در چه سنی آزمایش PSA باید انجام شود؟

میزان طبیعی PSA در سطح خون با افزایش سن نیز به شکل طبیعی بالا می رود. توصیه می شود انجام این آزمایش در 40 سالگی آغاز شود و در سنین 45 سالگی و 50 سالگی دوباره تکرار شود تا در صورت بروز مشکل، روش های درمانی به سرعت توسط پزشک متخصص انجام گیرد. افرادی که آزمایش سطح PSA آن ها بالاتر از حد طبیعی تشخیص داده می شود، برای معاینات تکمیلی،  سونوگرافی و نمونه برداری پروستات در آن ها توصیه می شود .

نتیجه گیری

از آنجایی که تشخیص زود هنگام سرطان پروستات باعث شروع سریع درمان این بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن می شود و درصد بهبود را افزایش می دهد باید مردان بالای 45 سال به طور دوره ای و منظم آزمایش پروستات را انجام دهند. برای گرفتن نتیجه دقیق توصیه می شود این آزمایش در بهترین آزمایشگاه کرج انجام گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید.

 

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =

تماس سریع