021-65555770-65565770
شهر اندیشه، فاز سه، بلوار آزادی، مجتمع پزشکی آپادانا

تشخیص زود هنگام سرطان پروستات را درمان می کند !

سرطان پروستات شایع ترین سرطان در بین مردان بخصوص در سنین بالا می باشد . سالانه بیماران مبتلا به این سرطان در دنیا جان خود را از دست می دهند . اما خوشبختانه غربالگری و تشخیص به هنگام منجر به بهبودی و درمان این بیماری می شود . با ما در ادامه همراه باشید تا به روش های تشخیصی این سرطان کشنده بپردازیم.

روش های تشخیص سرطان پروستات

  • انجام معاینه با انگشت (DRE)
  • تست ادرار – تست PSA
  • سونوگرافی
  • نمونه برداری از پروستات
  • سی تی اسکن و اسکن استخوان
  • MRI

مهم ترین و موثرترین طریق درک و یافتن سلول های سرطانی در پروستات نمونه برداری از غده پروستات است .

تشخیص-سرطان

تشخیص-سرطان

تشخیص سرطان با تست گلیسون

پاتولوژیست نمونه های مختلف حاصل از تومور سرطانی پروستات را معمولا به دو گروه تقسیم می کند :

  • یک گروه از نمونه ها ممکن است شامل سلول های سرطانی پروستات باشد که این سلول ها شباهت کامل به سلول های پروستات دارند .
  • گروه دیگر سلول هایی هستند که با سلول های پروستات بسیار متفاوت هستند.

چنانچه نمونه برداری شامل سلول های غیرطبیعی و متفاوت باشد ، احتمال سرایت و انتقال و تهاجم سرطان به سایر قسمت های ارگان ها ، بسیار زیاد است . ولی چنانچه سلول های سرطانی حاصل از نمونه برداری شبیه سلول های سالم پروستات باشند ، احتمال سرایت و انتقال سرطان به سایر نقاط کمتر و ناچیز است .

نحوه انجام نمونه برداری از غده پروستات

پاتولوژیست نمونه برداری ها را که از نقاط مختلف به دست آمده است ، از 1 تا 5 بسته به تفاوتهای آنها نمره بندی می کند و هرچه شباهت سلول های سرطانی با سلول های سالم پروستات بیشتر باشد ، نمره کمتر و هرچه شباهت سلول های سرطانی با سلول های سالم کمتر باشد ، نمره بیشتری به آنها داده می شود .

متخصص با توجه به بالا و پایین بودن نمرات تشخیص می دهد که آیا سرطان پروستات موجود ، مهاجم است و یا به خاطر شباهت سلول های سرطانی با سلول های پروستاتی سالم مهاجم نبوده و ممکن است سالها باقی مانده و حرکتی از آنها سر نزند . برای بررسی چگونگی رشد و سرایت غدد سرطانی دو روش بررسی موجود است که در ادامه به آن می پردازیم.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی 24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

طبقه بندی سرطان پروستات

معمول ترین روش مورد استفاده در طبقه بندی سرطان پروستات سیستم جویت وایت مور است . بر اساس این مدل این سرطان به چهار مرحله تقسیم می گردد :

مرحله اول

مرحله ابتدایی با هیچگونه علائم سرطان همراه نیست و سرطان به طور اتفاقی کشف می شود . زمانی که فرد برای جراحی BPH مراجعه نموده و متخصص به طور اتفاقی با سلول سرطانی برخورد می کند .

مرحله دوم

در آزمایش PSA سطح بالای این ماده را در خون نشان می دهد و یا پزشک با معاینه انگشتی از ناصافی سطح بیرونی پروستات که می تواند دلیل وجوداین سرطان باشد آگاه می گردد.

مرحله سوم

سلول های سرطانی از کپسول پروستاتی به بیرون تجاوز کرده و به اطراف خودش متاستاز داده است .

مرحله چهارم

متاستاز و ندول های لنفی پیشرفت کرده و به استخوان های اطراف کبد و یا ریه رسیده است .

مراحل 1 و 2 قابل درمان محسوب گردیده و مراحل 3 و 4 اگرچه قابل مداوا می باشند ولی امید چندانی برای بهبود کامل وجود ندارد .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

تماس سریع