021-65555770-65565770
شهر اندیشه، فاز سه، بلوار آزادی، مجتمع پزشکی آپادانا

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون به چه صورت است ؟

سندرم داون هنوز هم به عنان یک موضوع مهم در سرویس هاس خبری ملی و بین المللی مطرح می باشد . اغلب در این اخبار یافته های ملی گزارش می شود . ویژگی های این اختلال اولین بار توسط دکتر داون ، پزشک انگلیسی مطرح شد . با توجه به اینکه از هر 800 تولد یک نوزاد با سندرم داون متولد می شود می توان به اهمیت این موضوع پی برد . عده ای از افراد مبتلا به این سندرم به دلیل اینکه دارای چهره ظاهری غیرطبیعی هستند ، از طرف همسالان ، اجتماع و حتی خانواده طرد می شوند . بهتر آن است که شرایط این افراد درک شود  فرصت موفقیت به آنها داده شود . زیرا این خود باعث افزایش اعتماد به نفس و بهتر شدن عملکرد این افراد می شود . در اینجا به بررسی اجمال این سندرم پرداخته شده است .

شیوع سندرم داون

افراد مبتلا به سندرم داون جزء اولین افرادی هستند که دارای ویژگیهای فیزیکی قابل شناسایی و استعداد عقلانی محدود می باشند که همه اینها مربوط به وجود یک کروموزوم اضافی 21 می باشد . میزان بروز این سندرم بر اساس آمار کشور امریکا در 1000 تا 1 در 1100 است . هر ساله تقریبا 3000 تا 5000 کودک با اختلالات کروموزومی متولد می شود . به نظر می رسد که در حدود 250000 خانواده در امریکا تحت تاثیر این سندرم قرار گرفته اند .

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

رشد جسمی کودکان مبتلا به سندرم داون

بچه های داونی معمولا کوچکتر از حد طبیعی هستند . نسبت به افراد غیر مبتلا رشد جسمی و ذهنی آنها کندتر است . بچه های داونی توانایی کمی برای کنترل عقب ماندگی های ذهنی خود دارند . البته تعدادی از این کودکان اصلا عقب مانده ذهنی نیستند و عده ای نیز ممکن است در یک حد مرزی برای پایین آوردن عقب ماندگی متوسط خود عمل کنند . برخی نیز ممکن است عقب مانده کامل ذهنی باشند . به هر حال یک تغییر گسترده در توانایی های ذهنی و پیشرفت های رشدی کودکان داونی وجود دارد  .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد .برای نوبت دهی و وقت قبلی با شماره های 65555770-65565770 تماس بگیرد یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید . 

رشد حرکتی کودک مبتلا به سندرم داون

رشد حرکتی بچه های داونی کند است . کودکان نرمال در 12 تا 14 ماهگی راه می روند اما کودک داونی این توانایی را در 12 تا 36 ماهگی کسب می کنند .

رشد کلامی  کودک مبتلا به سندرم داون

رشد کلامی در این کودکان به طور قابل ملاحظه ای به تعویق افتاده است . نکته مهم اینست که مراقبت و شرایط خوب محیط خانواده و اقدام زود هنگام و به موقع و تلاشهای تحصیلی یکپارچه تاثیر مثبتی روی رشد این کودکان خواهد داشت .

تشخیص و پیشگیری از سندرم داون

آزمایشات سندرم داون جهت غربال مادران به دو گروه پر خطر و کم خطر انجام می گیرند متداولترین آزمایشات سندرم داون  در دو گروه سه ماهه اول ( دابل مارکر ) و سه ماهه دوم ( کوآد مارکر – تریپل مارکر ) تقسیم می شوند. انجام این آزمایشات نیازی به ناشتایی نداشته و از طریق چند قطره خون مادر قابل انجام می باشد. حتما هنگام مراجعه به  آزمایشگاه سونوگرافی خود را همراه داشته باشید.

تذکر مهم  : تست های سندروم داون تست های تشخیصی نمی باشند و محض مشخص کردن مقدار ریسک بارداری انجام می شوند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

تماس سریع