مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
خانه » News » انواع آلرژی و علائم مربوط به آن ها

انواع آلرژی و علائم مربوط به آن ها

در مقاله قبلی به تعریف کلی از آلرژی، دلایل ایجاد آن، علائم، روش تشخیص و درمان آن پرداختیم.در این مقاله قصد داریم که به انواع آلرژی، علائم و روش های درمان منحصر به فرد آن ها بپردازیم.

شما ممکن به مواد مختلفی از جمله گرده، شوره حیوانات، کپک و کنه های گرد و غبار حساسیت داشته باشید. در زیر به طور مفصل آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شناخت انواع آلرژی

انواع آلرژی

1.حساسیت به گرده گل وگیاهان

رینیت آلرژیک فصلی یا تب یونجه یک پاسخ آلرژیک به گرده گل است. این باعث التهاب و تورم پوشش داخلی بینی و بافت محافظ چشم شما (ملتحمه) می شود. رینیت آلرژیک فصلی یکی از انواع آلرژی بینی است که با فصول به دلیل گرده گیاهان (درختان، علف‌ها یا علف‌های هرز) تغییر می‌کند.

 علائم فصلی در طول فصول گرده افشانی برای گیاهان خاص ظاهر می شود. از آنجایی که ممکن است به بیش از یک چیز حساسیت داشته باشید، علائم شما ممکن است در زمان های مختلف در طول سال بدتر شود یا ممکن است ثابت باشد.

علائم شامل عطسه، احتقان (احساس گرفتگی) و خارش، آبریزش چشم، بینی و دهان است. گزینه های درمانی شامل آنتی هیستامین های خوراکی بدون نسخه و تجویزی، ضد لکوترین ها، استروئیدهای بینی، آنتی هیستامین های بینی و کرومولین بینی است.

 در برخی افراد، علائم آسم آلرژیک (خس خس سینه، تنگی نفس، سرفه، و/یا گرفتگی قفسه سینه) می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض گرده ها ایجاد شود.

علائم شما را می توان با اجتناب از گرده گل کاهش داد. وقتی تعداد گرده ها زیاد است در خانه بمانید، پنجره های خود را ببندید و از تهویه مطبوع استفاده کنید. از پزشک خود در مورد ایمونوتراپی برای درمان آلرژی به گرده بپرسید.

2.آلرژی به گردوغبار

حساسیت به غبار نیز یکی دیگر از انواع آلرژی است. کنه های گرد و غبار موجودات کوچکی هستند که در گرد و غبار و در الیاف اشیاء خانگی مانند بالش، تشک، فرش و اثاثیه یا لوازم داخلی زندگی می کنند. این کنه ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند.

علائم آلرژی به کنه گرد و غبار مشابه علائم آلرژی به گرده است. برای کمک به مدیریت آلرژی به کنه گرد و غبار، سعی کنید از پوشش های گرد و غبار (پوشش های پلاستیکی) روی بالش ها، تشک ها استفاده کنید.

 همچنین فرش را بردارید یا مرتباً با یک جاروبرقی فیلتری با کارایی بالا جاروبرقی بکشید. درمان ممکن است شامل داروهایی برای کنترل علائم بینی/چشم و قفسه سینه باشد. اگر علائم شما به اندازه کافی با روش های اجتنابی و داروها کنترل نشود، ممکن است ایمونوتراپی توصیه شود.

حساسیت به گرد و غبار

3.حساسیت به کپک

کپک ها نیز یکی دیگر از انواع آلرژی محسوب می شوند. این عوامل آلرژی زا قارچ های کوچکی هستند (مانند پنی سیلیوم) با هاگ هایی که مانند گرده در هوا شناور هستند. کپک یک محرک رایج برای آلرژی است که در داخل خانه، مناطق مرطوب مانند زیرزمین، آشپزخانه یا حمام، و همچنین در فضای باز در چمن، انبوه برگ، یونجه، یا زیر قارچ ها یافت می شود. اسپورهای کپک در هوای گرم و مرطوب به اوج خود می رسند.

درمان ممکن است شامل داروهایی برای کنترل علائم بینی/چشم و قفسه سینه باشد. در صورتی که علائم شما به اندازه کافی با اجتناب و دارو کنترل نشود، ممکن است ایمونوتراپی توصیه شود.

4.حساسیت به شوره حیوانات

شوره حیوانات یکی از انواع آلرژی است که می تواند توسط پروتئین‌های موجود در بزاق حیوان ایجاد شود.

واکنش‌های آلرژیک می‌تواند توسط پروتئین‌های ترشح شده از غدد عرق در پوست حیوان، که در اثر شوره ریخته می‌شوند بوجود بیاید. اقدامات اجتنابی به اندازه بیرون آوردن حیوان خانگی از خانه شما کارساز نیست. با این حال، از آنجایی که بسیاری از مردم تمایلی به انجام این کار ندارند، دومین راهکار شامل دور نگه داشتن حیوان خانگی از اتاق خواب، استفاده از پاک کننده های هوا با فیلتر HEPA و شستن مکرر حیوان خانگی (گربه یا سگ) است.

درمان ممکن است شامل داروهایی برای کنترل علائم بینی/چشم و قفسه سینه باشد. اگر علائم شما به اندازه کافی با روش های اجتنابی و داروها کنترل نشود، ممکن است ایمونوتراپی توصیه شود.

5.حساسیت به لاتکس

یکی دیگر از انواع آلرژی حساسیت پس از تماس مکرر با لاتکس است. دستکش‌های لاستیکی، مانند دستکش‌هایی که در جراحی یا نظافت منزل استفاده می‌شوند، منبع اصلی برای ایجاد این نوع واکنش هستند. در صورت داشتن حساسیت به لاتکس، بثورات پوستی، کهیر، اشک ریزش و سوزش چشم، خس خس سینه و خارش پوست ممکن است رخ دهد.

واکنش های آلرژیک به لاتکس می تواند خفیف باشد، مانند قرمزی و خارش پوست. در صورتی که غشاهای مخاطی شما در معرض دید قرار گیرد، واکنش های شدیدتری ممکن است رخ دهد، مانند حین عمل یا معاینه دندانپزشکی یا زنان.

درمان واکنش های لاتکس با حذف محصول آزار دهنده لاتکس آغاز می شود. اگر آلرژی به لاتکس دارید، پوشیدن دستبند Medic Alert و همراه داشتن کیت اپی نفرین اضطراری برای شما مهم است. تمام مراحل باید به روش “ایمن لاتکس” انجام شود. هیچ درمانی برای آلرژی به لاتکس وجود ندارد، بنابراین بهترین درمان برای این بیماری پیشگیری و اجتناب است.

حساسیت غذایی

6.حساسیت غذایی

آلرژی غذایی یکی دیگر از انواع آلرژی است  و زمانی ایجاد می شود که بدن شما یک آنتی بادی خاص برای یک غذای خاص تولید کند. یک واکنش آلرژیک در عرض چند دقیقه پس از خوردن غذا رخ می دهد و علائم می تواند شدید باشد. در بزرگسالان، شایع ترین آلرژی غذایی صدف، بادام زمینی و آجیل درختی است. در کودکان، شامل شیر، تخم مرغ، سویا، گندم، صدف، بادام زمینی و آجیل درختی است.

اگر آلرژی غذایی دارید، علائم شما شامل خارش، کهیر، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، مشکلات تنفسی و تورم در اطراف دهان است.

اجتناب از غذاهایی که باعث علائم آلرژی می شوند بسیار مهم است. اگر شما (یا فرزندتان) آلرژی غذایی دارید، پزشک ممکن است اپی نفرین تزریقی (آدرنالین) را برای شما تجویز کند که همیشه همراه داشته باشید.

 در صورتی که به طور تصادفی غذاهایی را بخورید که باعث آلرژی می شوند، لازم است. درمان های جدیدی برای آلرژی بادام زمینی به نام ایمونوتراپی خوراکی وجود دارد.

7.آلرژی به سم نیش حشره

شما ممکن است دچار نیش زنبور شوید، یک واکنش طبیعی شامل درد، تورم و قرمزی در اطراف محل نیش می شود. یک واکنش بزرگ و موضعی شامل تورمی است که فراتر از محل نیش گسترش می یابد. به عنوان مثال، اگر روی مچ پا گزیده شوید، ممکن است تورم را در پای خود مشاهده کنید.

جدی ترین واکنش به نیش حشره یک واکنش آلرژیک است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. علائم واکنش آلرژیک به نیش حشره عبارتند از:

  • دشواری در تنفس.
  • کهیرهای عمومی که به صورت بثورات قرمز و خارش دار ظاهر می شوند که به مناطقی غیر از ناحیه ای که نیش زده شده گسترش می یابد.
  • تورم صورت، گلو یا بافت دهان.
  • خس خس سینه یا مشکل در بلع.
  • بی قراری و اضطراب.
  • نبض سریع.
  • سرگیجه یا افت شدید فشار خون.

اگر چنین واکنشی داشته باشید، نیش مجدد می تواند باعث واکنش جدی شود که می تواند زندگی را تهدید کند.

واکنش آلرژیک با اپی نفرین (آدرنالین) درمان می شود. اگر واکنش آلرژیک به نیش زنبور داشتید، به یک متخصص آلرژی/ایمونولوژیست تایید شده مراجعه کنید تا آزمایش پوست و/یا خون برای تایید حساسیت شما به زهر زنبور انجام شود.

در صورت تایید آلرژی به سم، ایمونوتراپی زهر توصیه می شود. این به کاهش احتمال اینکه نیش مجدد باعث واکنش جدی شود کمک می کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آلرژی چیست؟ علائم، تشخیص و روش درمان آن
آلرژی چیست؟ علائم، تشخیص و روش درمان آن

آلرژی یا حساسیت واکنش بدن شما به ماده ای است که آن را به عنوان مضر می بیند. به عنوان مثال، تماس با ماده ای که معمولاً یک ماده بی ضرر است، مانند گرده، ممکن است باعث واکنش سیستم ایمنی شما (سیستم دفاعی...

تب حصبه
تب حصبه

تب حصبه تب حصبه (Typhoid fever) یک بیماری است که در اکثر مناطق گرمسیری و کشورهای آسیایی شیوع بیشتری دارد. طبق آمار بدست آمده سالانه 17 میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند و 600 هزار نفر از این...

تب مالت
تب مالت

آیا می دانید شیوع تب مالت، بیماری هزار چهره تا پنج برابر در ایران افزایش پیدا کرده است و ریشه آن استفاده از محصولات لبنی غیر پاستوریزه است که به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست. ما در این...

سیفلیس
سیفلیس

سیفلیس مقدمه قصد داریم در این مقاله به بررسی سوالات شما عزیزان بپردازیم. سیفلیس عصبی چیست؟ ایا سیفلیس قابل درمان است؟ درمان سیفلیس عصبی چگونه است؟ آیا راه های پیشگیری از سیفلیس وجود دارد؟ آزمایش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

تماس سریع