خانه » News » سندروم ری
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

سندروم ری

سندروم ری

این بیماری با نام سندروم ری (syndrome Reye’s) یک بیماری بسیار خطرناک بوده که بر مغز و کبد کودکان نیز تاثیر خواهد گذاشت. این سندروم در میان کودکان دیده خواهد شد و در حالتی است که بهبود و ریکاوری خود را از یک عفونت ویروسی دریافت خواهد کرد.اما نکته مهم این است که سندروم ری جزو بیماری های نادر میباشد احتمال مبتلا شدن کودک به آن کم میباشد.اما به هر حال با توجه به جدی بودن و خطرناک بودن این بیماری باید آن را جدی گرفت و به محض مشاهده علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایند.
سندروم ری اولین بار در سال 1963 توسط پاتولوژیست استرالیایی به نام داگلاس ری ، نیز تشخیص داده شد. تحقیقات و مطالعات مختلف عامل ایجاد کننده این سندروم را داروهای آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین تشخیص داده اند که بعد از این تحقیقات پزشکان کمتر و یا اصلا داروی آسپیرین را برای کودکان و نوجوانان تجویز نکردند.  اما تا کنون این بیماری به خوبی شناخته نشده است.

سندروم ری

نشانه های سندروم ری

این بیماری معمولا در بین کودکان 4 تا 14 سال دیده خواهد شد و احتمال وقوع این بیماری در زمانی میباشد که عامل های ویروسی بیشتر است به طور مثال در فصل زمستان یا شیوع آنفلوانزای نوع ب و آبله مرغان  این سندروم بیشتر رخ خواهد داد.
مدت زمان این بیماری بسته به شدت بیماری میباشد ، ممکن است ملایم و کوتاه باشد ، اما نکته مهم این است شاید به ندرت پیش بیاید و فورا ً منجر به مرگ شود. در صورت مشاهده علائم باید شخص فورا به صورت اورژانس درمان را شروع کند زیرا به طور جدی جان کودک شما را مورد تهدید قرار خواهد داد.

علائم و نشانه های سندروم ری

بیماری سندروم ری قالبا بیماری میباشد که از طریق بیماری های عفونتی مانند:عفونت مجرای فوقانی تنفسی، بیماری های اسهالی و آبله مرغان نیز شروع خواهد شد. علت خطرناک بودن این بیماری از این جهت میباشد که نشانه های آن ملایم است و اصلا قابل شناسایی نخواهد بود .
سندروم ری قالبا یک روز الی دو هفته بعد از بیماری ویروسی ممکن است ادامه داشته باشد. بیماری های ویروسی که به این سندروم می انجامند، واگیردار هستند، اما خود بیماری سندروم ری واگیردار نخواهد بود.

نشانه های بیماری سندروم ری :
•استفراغ شدید
•بیحال بودن فرد و یا احساس خواب آلودگی
•در نوزادان: اسهال به همراه تنفس تند
•بدخلقی یا رفتارهای تهاجمی

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه پزشکی آریا

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم

در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود. ناباروری در مردان، از شایع ترین علل ناباروری می باشند. افرادی که مشکل ناباروری دارند زمانی که به...

  MCV در آزمایش خون چیست؟

  MCV در آزمایش خون چیست؟

به طور کلی آزمایش خون به منظور شناخت بسیاری از بیماری ها  به کار می رود. MCV یکی از مهمترین فاکتورهایی که درنتیجه آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد که برای تشخیص بیماری هایی مانند تالاسمی یا...

اسید اوریک

اسید اوریک

در اثر خوردن مواد غذایی حاوی پروتئین ماده ای به نام پورین در بدن وارد به وجود می آید. پورین نوعی از اسید آمینه ای می باشد در صورتی که در بدن تجزیه شود باعث ایجاد اسید اوریک می شود. اسیداوریک به طور...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود. با تست مایع اسپرم، نمونه گیری در آزمایشگاه های مربوطه و طی دوره های درمان مشخص، متخصصین این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع