مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
خانه » News » سونوگرافیNT چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافیNT چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی NT  که به آن سونوگرافی شفافیت نوکال (Nuchal Translucency Ultrasound)  نیز گفته می شود، می تواند اطلاعاتی در مورد سلامت نوزاد به شما بدهد و فقط در یک زمان مشخص از بارداری انجام می شود: از هفته 11 و 2 روز تا 13 هفته و 3 روز.

این سونوگرافی در بیمارستان یا کلینیک با یک سونوگرافیست NT یا پزشک مجاز انجام می شود.

چه کسانی می توانند سونوگرافی NT انجام دهند؟

سونوگرافی NT یک گزینه برای هر فرد بارداری است که در سه ماهه اول بارداری انجام می شود و جزئی ازغربالگری قبل از تولد است.

این سونوگرافی را می توان در موارد زیر انجام داد:

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی NT

چرا سونوگرافی NT انجام می شود؟

برای هر نوزادی که در این زمان مقداری مایع در پشت گردن داشته باشد، بخشی طبیعی از رشد است. به این محفظه مایع، شفافیت نوکال (NT) نیز گفته می شود.

وقتی مقدار مایعی که معمولاً می بینیم افزایش می یابد، شانس بیشتری برای تفاوت ژنتیکی در نوزاد وجود دارد، مانند تریزومی 21 (سندرم داون) و تریزومی 18 (سندرم ادوارد). یا اینکه در نحوه رشد و تکامل کودک تفاوت وجود دارد.

اطلاعاتی که از سونوگرافی شفافیت نوکال دریافت می کنیم

در زمان سونوگرافی، سونوگرافیست می تواند تاریخ زایمان شما را دقیقاً پیش بینی کند، تعیین کند که چند نوزاد در انتظار شماست و می تواند به اعضای بدن نوزاد (مانند سر و قلب) نگاهی اولیه داشته باشد.

نوزاد در این مرحله هنوز کوچکتر از آن است که پزشک بتواند اعضای بدن را با جزئیات ببیند. ممکن است تفاوت هایی در نحوه رشد و تکامل بدن (مانند نقص قلبی) وجود داشته باشد که در این سونوگرافی قابل مشاهده نباشد، اما در سونوگرافی هفته 18-22 آشکارتر خواهد شد.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟

این سونوگرافی معمولا از روی شکم و به واسطه حرکت یک پروب انجام می شود.زمانی که پروب روی شکم حرکت می کند سونوگرافیست می تواند تصاویری را داخل مانیتورببیند.

در سونوگرافیNT مقدار مایع پشت گردن و اندازه سر تا انتهای ستون فقرات جنین اندازه گیری می شود.در هنگام اسکن پوست جنین به شکل سفید و مایع زیر آن سیاه دیده می شود.سونوگرافی NT معمولا از 10 تا 20 دقیقه ممکن است طول بکشد و بعد ازآن فرد می تواند مثانه اش را خالی کند.

 به دلیل اینکه قبل از هفته یازدهم جنین بسیار کوچک است، انجام سونوگرافی NT ممکن است دقت بالایی نداشته باشد.بعد از هفته چهاردهم مایع اضافی گردن به واسطه رشد سیستم لنفاوی جذب می شود و نتیجه اسکن دقیق تر خواهد بود.

نتایج  سونوگرافی شفافیت نوکال

چند روز کاری طول می کشد تا سونوگرافیست شما نتایج سونوگرافی NT شما را دریافت کند. اگر این سونوگرافی را به عنوان بخشی از غربالگری سه ماهه اول انجام داده اید، سونوگرافیست این نتایج را جداگانه دریافت می کند. برش برای این تست 3.5 میلی متر است. اندازه کوچکتر از 3.5 میلی متر طبیعی یا معمولی در نظر گرفته می شود و اندازه ای که 3.5 میلی متر یا بالاتر باشد افزایش یافته در نظر گرفته می شود

بیشتر بخوانید:

بهترین آزمایشگاه غربالگری در کرج

آیا سونوگرافی NT عوارض دارد؟

خیر. این سونوگرافی برای مادر و جنین کاملا بی خطر است اما انجام آن اجباری نیست.سونوگرافی NT صرفا به خاطرغربالگری سه ماهه اول بارداری و اطمینان از سلامتی جنین انجام می شود.

هزینه سونوگرافی NT

در پایان امیدواریم که با ارائه این مطلب به شما کمک کرده باشیم که با سونوگرافیNT و کاربرد آن آشنا شوید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آزمایش خون در بارداری
آزمایش خون در بارداری

زمایش خون در بارداری به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری  برای کمک به محافظت از سلامت خود و جنین به شما پیشنهاد می شود. انجام این آزمایش‌ می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری مراقبت از کودک، قبل...

بهترین آزمایشگاه غربالگری
بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری در محدوده اندیشه و شهریار کدام آزمایشگاه است؟ انجام آزمایش های غربالگری چه ضرورتی دارد؟ در گذشته به علت نبود تکنولوژی لازم جهت آزمایشات دوران بارداری افراد نمی توانستند از...

آزمایش آمنیوسنتز
آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز برای نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و سلول‌های رحم برای غربالگری جنین در دوران بارداری انجام میشود. مایع آمنیوتیک کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. آزمایش های...

آزمایش پروستات
آزمایش پروستات

آزمایش پروستات نوعی آزمایش خون است که می تواند به تشخیص مشکلات پروستات از جمله سرطان پروستات کمک کند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با چگونگی آزمایش و نتایج آن و اینکه چه کسی می تواند آزمایش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =

تماس سریع