مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
خانه » News » فاکتورهایی که در آزمایش خون بررسی می شود

فاکتورهایی که در آزمایش خون بررسی می شود

فاکتورهای مورد بررسی در آزمایش خون سوال بسیاری از افرادیست که با این تست سروکار دارند. با دانستن فاکتورهای مورد بررسی در آزمایش خون اطلاعات زیادی درباره وضعیت بدن و سلامتی خود بدست می آوریم. اطلاعات بدست آمده از این فاکتورها در پیشگیری یا درمان بیماری ها و خطراتی که سلامت ما را تهدید می کنند بسیار موثرند. در ادامه این مقاله می خواهیم این عوامل را معرفی کنیم و با هرکدام آشنا شویم.

معرفی فاکتورهای مورد بررسی در آزمایش خون

همانطور که می دانید آزمایش خون به عنوان یک ابزار تشخیصی مهم و ضروری برای تشخیص بیماری‌ها و ارزیابی سلامت استفاده می‌شود.در آزمایش خون، می‌توان به صورت عمومی برخی از موارد زیر را بررسی کرد:

  • نوع خون: بررسی گروه خون و فاکتور ریزی مانند ریزگرهای گروه خون، رنگی و توافق‌ناپذیری رزوس. همچنین می‌توان نشانگرهای التهابی مانند سرعت رسوب پلاکت (ESR) و پروتئین C-reaktif (CRP) را اندازه‌گیری کرد.
  • تعداد سلول ها: شمارش تعداد سلول‌های خونی مانند سلول‌های سفید خون، سلول‌های قرمز خون و پلاکت‌ها.
  • کبد: اندازه‌گیری آنزیم‌های کبدی مانند آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) و آلکالین فسفاتاز (ALP). همچنین می‌توان سطح بیلی‌روبین و آلبومین را نیز اندازه‌گیری کرد.
  • کلیه: اندازه‌گیری سطح کراتینین و نیتروژن ادرار (BUN) برای ارزیابی عملکرد کلیه.
  • لیپیدها: اندازه‌گیری سطح کلسترول کلی، کلسترول LDL، کلسترول HDL و تری‌گلیسریدها.
  • آهن: بررسی سطح آهن، فریتین و ترانسفرین برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با آهن.
  • هورمون ها: اندازه‌گیری سطح هورمون‌های غدد درون‌ریز مانند تیروئید استیمولانت (TSH)، تیروئید (T3 و T4)، هورمون رشد (GH) و آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH).
  • قند خون: اندازه‌گیری سطح قند خون برای تشخیص دیابت و مانیتور کردن کنترل قند خون در بیماران قندی.
  • التهابات و عفونت‌ها: اندازه‌گیری سطح آنتی‌بادی‌ها، آنتی‌ژن‌ها و سایر نشانگرهای التهابی و عفونتی.

این فقط نمونه‌ای از آزمون‌های معمول در آزمایش خون است و بسته به شرایط و نیازهای بالینی، آزمون‌های دیگری نیز ممکن است انجام شود. توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد نوع خاص آزمون‌هایی که در حال حاضر نیاز دارید، صحبت کنید.

آزمایش خون و نکات مهم

تحلیل فاکتورهای مورد بررسی در آزمایش خون در خانه

برچسب ها:
مقالات مرتبط
 آزمایش روماتیسم

 آزمایش روماتیسم

آزمایش روماتیسم یک سری آزمون های پزشکی است که برای تشخیص بیماری های روماتولوژیکی مانند آرتریت روماتوئید، التهاب مفاصل و اختلالات اتصال بافت استفاده می شود. این آزمایش شامل اندازه گیری عوامل التهابی...

آزمایش پروستات

آزمایش پروستات

آزمایش پروستات نوعی آزمایش خون است که می تواند به تشخیص مشکلات پروستات از جمله سرطان پروستات کمک کند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با چگونگی آزمایش و نتایج آن و اینکه چه کسی می تواند آزمایش...

آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود. ناباروری در مردان، از شایع ترین علل ناباروری می باشند. افرادی که مشکل ناباروری دارند...

  MCV در آزمایش خون چیست؟

  MCV در آزمایش خون چیست؟

به طور کلی آزمایش خون به منظور شناخت بسیاری از بیماری ها  به کار می رود. MCV یکی از مهمترین فاکتورهایی که درنتیجه آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد که برای تشخیص بیماری هایی مانند تالاسمی یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =

تماس سریع