مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
خانه » News » فشار خون بالا

فشار خون بالا

بیماری فشار خون امروزه یکی از عارضه های رایج در بسیاری از کشور ها می باشد و چنانچه برای درمان آن اقدام نکنید می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.بیماری های قلبی و عروقی را می توان از اصلی ترین عوارض بیماری فشار خون بالا دانست.نارسایی کلیه ،سکته قلبی و سکته مغزی در بسیاری از افراد به دلیل افزایش وزن ،نداشتن تغذیه صحیح و …. رخ می دهد اما احتمال بروز این مشکلات در افراد با بیماری فشار خون افزایش پیدا می کند.

فشار خون بالا چیست ؟

خون از طریق سرخرگ ها از قلب به نواحی دیگر بدن می رسد.به همین دلیل برای اینکه خون در عروق خونی در جریان باشد به فشاری نیازمند است.به فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می شود را فشار خون می گویند.زمانی که فشار وارد شده از جریان خون به دیواره رگ های خونی افزایش پیدا می کند،فشار خون بالا گفته می شود.

عواملی که باعث افزایش فشار خون می شوند ؟

استرس

چاقی

داشتن سبک زندگی بدون تحرک

سابقه خانوادگی

استعمال دخانیات

تغذیه نامناسب

داشتن بیماری های کلیوی و هورمونی

فشار خون بالا

شیوع بیماری فشار خون بالا

فشارخون بالا عامل مرگ 1/7 میلیون نفر (حدود 13 درصد از کل مرگ ومیرها) در جهان است و 4/4 درصد از کل بار بیماری ها نیز به فشارخون بالا نسبت داده می شود. 600 میلیون نفر در جهان دارای فشارخون بالا هستند و در آمریکا از هر چهار نفر، یک نفربه فشار خون بالا مبتلا می باشد.

مواردی که باید در رژیم غذایی افراد با فشار خون بالا رعایت شود:

  • در این دسته از بیماران مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم نباید فراموش شود این بیماران باید در برنامه غذایی روزانه خود از سبزی ها ،میوه ها،غلات و حبوبات استفاده کنند از میوه هایی که دارای پتاسیم بوده و برای درمان و پیشگیری از فشار خون بالا موثر است می توان به موز،هندوانه،گوجه فرنگی  و سیب زمینی اشاره کرد.
  • منیزیم می تواند نقش موثری در گشاد کننده عروق خونی داشته باشد.سبزی های با رنگ های تیره و نان ها ی سبوس دار را در برنامه غذایی خود قرار بدهید.
  • به علت نقش ویتامین C در پایین آوردن فشار خون مصرف سبزی ها و میو ه ها در غذای اصلی و میان وعده ها پیشنهاد می شود.
  • مصرف شیر کم چرب را افزایش بدهید زیرا مصرف کلسیم در کاهش فشار خون نقش موثری دارند.

مواد غذایی منع شده برای بیماران با فشار خون بالا

  • به طور کلی این بیماران باید نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنند .منظور از نمک، خود نمک خوراکی نمی باشد بلکه بسیاری از مواد غذایی هستند که خود از درصدی نمک تشکیل شده اند.مثلا آجیل ها خواص بسیاری دارند و اما برای این افراد آجیل ها باید به صورت خام و بدون نمک مصرف شوند.
  • تمامی مواد غذایی آماده مانند کنسرو ها و تنقلات مانند چیپس و پفک باید حذف شود. زیرا دارای در صد بالایی سدیم هستند.

از مصرف مواد غذایی که دارای اسید چرب اشباع هستند و یا اینکه باعث افزایش کلسترول می شود ،پرهیز کنید.پس مصرف چربی های حیوانی ،گوشت قرمز ،زرده تخم مرغ و لبنیات پر چرب را محدود کنید.همچنین مصرف کم این مواد غذایی می تواند در کاهش وزن تاثیر گذار باشد که کاهش وزن در درمان فشار خون بالا کمک بسیاری خواهد کرد.

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه پزشکی آریا

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری در محدوده اندیشه و شهریار کدام آزمایشگاه است؟ انجام آزمایش های غربالگری چه ضرورتی دارد؟ در گذشته به علت نبود تکنولوژی لازم جهت آزمایشات دوران بارداری افراد نمی توانستند از...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم مانند سایر خدمات آزمایشگاهی و پزشکی در شهر ها و مناطق مختلف، یکسان نیست. عوامل گوناگونی بر هزینه کلی و نهایی ازمایش اسپرم تاثیر گذاراست که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم....

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز برای نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و سلول‌های رحم برای غربالگری جنین در دوران بارداری انجام میشود. مایع آمنیوتیک کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. آزمایش های...

دیابت چیست

دیابت چیست

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در سطح جهانی است؛ که اثرات و نشانه‌های آن می‌تواند بسیار متنوع باشد. در این مقاله به بررسی چیستی دیابت، نشانه‌ها، علت‌ها، موارد و مواقع تشخیص و درمان، اثرات بر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

تماس سریع