مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
خانه » News » آزمایش قند خون در بارداری

آزمایش قند خون در بارداری

آزمایش قند خون در بارداری یا غربالگری دیابت بارداری  یک آزمایش معمولی خون است که از ابتدای شروع بارداری تا زمان زایمان، سطح قند خون در افراد باردار را بررسی می کند. دیابت بارداری زمانی رخ میدهد که قند خون در طول دوره بارداری بالا باشد. این بیماری می تواند در دوران بارداری و تولد، مشکلاتی برای شما و کودکتان ایجاد کند. بنابراین مهم است که بدانید آیا به مشکل دیابت بارداری دچار هستید و یا در معرض ابتلا به آن قرار دارید یا خیر؟!

آزمایش قند خون در دوران بارداری

نحوه انجام آزمایش قند خون در بارداری

در این آزمایش به هیچ وجه نیازی به تغییر رژیم غذایی خود ندارید. از شما خواسته می شود مایعی بنوشید که حاوی گلوکز باشد. 1 ساعت پس از نوشیدن محلول گلوکز خون شما گرفته می شود تا سطح گلوکز خون شما بررسی شود.

اگر گلوکز خون شما از میزان گلوکز ناشتایی خیلی بالاتر باشد، باید برای یک آزمایش تحمل گلوکز 3 ساعته مراجعه کنید.8 تا 14 ساعت قبل از این آزمایش نباید چیزی بخورید یا بنوشید (غیر از جرعه جرعه آب).

ابتدا یک نمونه خون ناشتا از شما گرفته می شود. سپس از شما خواسته می شود مایعی بنوشید که حاوی 100 گرم گلوکز باشد و مجددا هر 60 دقیقه پس از نوشیدن آن، یک‌نمونه خون گرفته می شود. هر بار سطح گلوکز خون شما بررسی می شود. برای انجام این آزمایش حداقل باید 3 ساعت وقت بگذارید.

آزمایش برای تشخیص دیابت بارداری

3 آزمایش خون وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا در دوران بارداری خود به دیابت مبتلا هستید یا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید.

این 3 تست عبارتند از:

 • HbA1c
 • تست چالش دهانی گلوکز (OGCT)
 • تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT).

HbA1c

 HbA1c یک آزمایش خون ساده است که همزمان با اولین آزمایش خون دوران بارداری به شما پیشنهاد می شود. شما می توانید قبل از آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید و به محض اتمام آزمایش می توانید آنجا را ترک کنید.

آزمایش HbA1c میانگین سطح قند خون شما را در 4 تا 6 هفته گذشته نشان می دهد. این اندازه گیری می کند که چند درصد از هموگلوبین شما (پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون که حامل اکسیژن است) با قند (گلیکوزه) پوشانده شده است.

 سطح بالای HbA1c به این معنی است که قند بیشتری در بدن شما در گردش است و خطر ابتلا به دیابت بارداری در شما بیشتر است.

اگر آزمایش HbA1c نشان داد که شما دیابت دارید، آزمایش HbA1c دیگری 3 ماه پس از تولد نوزاد به شما پیشنهاد می شود تا بررسی شود که سطح قند خون شما به حالت عادی برگشته است یا نه.

تست چالش دهانی گلوکز (OGCT)

اگر در بارداری در معرض خطر بالای دیابت نیستید، ماما (یا پزشک متخصص) در هفته های 24 تا 28 بارداری به شما آزمایش چالش خوراکی گلوکز (که تست پلیکوز نیز نامیده می شود) را پیشنهاد می دهد.

این آزمایش اندازه گیری می کند که بدن شما چقدر می تواند قند را پردازش کند. شما می توانید این آزمایش را در هر زمانی از روز انجام دهید.

برای این آزمایش، یک نوشیدنی شیرین می نوشید و سپس 1 ساعت قبل از دادن نمونه خون صبر می کنید. قبل و بعد از آزمون نیازی به انجام کار خاصی نخواهید داشت. اکثر افراد عوارض جانبی ناشی از تست چالش خوراکی گلوکز را ندارند.

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

اگر نتایج تست چالش HbA1c یا گلوکز خوراکی شما بالا بود، مامای شما آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را به شما پیشنهاد می دهد. این آزمایش تایید می کند که آیا دیابت بارداری دارید یا خیر.

این آزمایش با معده خالی انجام می شود، بنابراین نوبت شما برای آزمایش صبح خواهد بود. حداقل 8 ساعت قبل از آزمایش نباید چیزی بخورید یا بنوشید( البته به جز آب) .

وقتی برای آزمایش می‌رسید، یک نمونه خون برای اندازه‌گیری میزان قند خون شما پس از ناشتا بودن گرفته می‌شود. در مرحله بعد، یک نوشیدنی شیرین می نوشید و سپس 2 ساعت قبل از دادن نمونه خون دیگر صبر می کنید. به مدت 2 ساعت نمی توانید از آزمایشگاه خارج شوید.

اگر آزمایش‌ها نشان دهد که شما دیابت دارید، ماما در مورد راه‌های مدیریت آن با شما صحبت خواهد کرد و  شما را برای مشاوره به یک متخصص ارجاع می دهند.

آزمایش دیابت بارداری

آزمایش قند خون بارداری در هفته چندم انجام میشود؟

معمولا آزمایش قند خون یکی از آزمایش های معمول در دوران بارداری است که بین هفته 26 تا 30 بارداری انجام می شود. اما در برخی از افراد بنا به شرایط آن ها امکان دارد انجام آزمایش زودتر از این زمان انجام گردد .

معمولا افرادی که چاق هستند و یا در سابقه خانوادگی خود افرادی هستند که به بیماری دیابت مبتلا هستند انجام آزمایش قند خون برای آن ها حتما باید انجام گردد .

آیا برای آزمایش قند بارداری باید ناشتا بود؟

خیر برای آزامیش قند خون بارداری نیازی نیست ناشتا باشید. میتوانید این تست را بعد از میل کردن صبحانه نیز انجام دهید.

نتیجه گیری

یکی از توصیه های مهم به زنانی که قصد بارداری دارند این است که، در صورتی که شما مستعد بیماری دیابت هستید یا برخی از علائم و نشانه های این عارضه را دارید بهتر است قبل از بارداری به فکر انجام آزمایشات لازم باشید.

 تا در صورت هر گونه مشکل درمان را شروع کنید و پس از اطمینان اینکه به بیماری دیابت مواجه هستید ابتدا بیماری را تحت کنترل قرار دهید سپس اقدام به بارداری نمایید.

 به منظور پیشگیری از بروز عوارض بیماری دیابت در بارداری بهتر است به آزمایشگاه های پزشکی مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط
آزمایش های عملکرد کبد
آزمایش های عملکرد کبد

آزمایش های کبدی از جمله متداول ترین تست هایی هستند که در اکثر آزمایشگاه های معتبر انجام می شوند. به دلیل مشکلات و شرایط مختلف، شمار کسانی که به بیماری های مختلف کبدی مبتلا می شوند و یا به برخی از آن...

آزمایش خون
آزمایش خون

آزمایش خون یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تست های پزشکی است که با استفاده از نمونه‌ی خون انجام می‌شود. این آزمایش به منظور ارزیابی وضعیت سلامت و بیماری‌های مختلف، تشخیص بیماری، پیش‌بینی خطرات سلامتی...

آزمایش ادرار
آزمایش ادرار

آزمایش ادرار یک آزمایش سریع و غیر تهاجمی است که نیاز به آمادگی خاصی ندارد. در بیشتر موارد، انجام آن آسان است. پزشکان ممکن است از این آزمایش به عنوان بخشی از یک معاینه معمولی یا به دلایل خاص تر،...

آزمایش تشخیص سل
آزمایش تشخیص سل

آزمایش سل بررسی می کند که آیا شما به سل (TB) آلوده شده اید یا خیر. دو نوع آزمایش برای عفونت سل وجود دارد:1. آزمایش پوست و 2.آزمایش خون. این دو نوع آزمایش سل (پوستی و خون) می تواند نشان دهد که آیا تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. شیوا

  سلام زمان دقیق آزمایش قند خون چه زمانی هست کسی که سابقه دیابت در خانواده اش داره بیشتر در معرض این بیماری هست ؟ و اینکه برای پیشگیری از آن باید چه کار کرد ؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • arialab

   سلام
   برای انجام هر ازمایشی که نیاز به ناشتایی داشته باشد بایستی پس از حفظ شرایط ناشتا ، صبح به ازمایشگاه مراجعه کرد
   قطعا افرادی که سابقه دیابت خانوادگی دارند ریسک ابتلای بیشتری به این ببماری دارند
   و راهی برای پیشگیری تاکنون کشف نشده است اما داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش میتواند در پایین نکه داشتن قند خون کمک کند

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

تماس سریع