مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
خانه » News »   MCV در آزمایش خون چیست؟

  MCV در آزمایش خون چیست؟

به طور کلی آزمایش خون به منظور شناخت بسیاری از بیماری ها  به کار می رود. MCV یکی از مهمترین فاکتورهایی که درنتیجه آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد که برای تشخیص بیماری هایی مانند تالاسمی یا فقر آهن تجویز می شود.

MCV در آزمایش خون ، مخفف Mean Corposcular Volume است که به واسطه آن می توان حجم گلبول قرمز خون را به طور میانگین اندازه گیری کرد و برای انجام آن نیازی به ناشتا بودن نیست.

 فاکتورهای مختلفی در آزمایش خون (CBC) اندازه گیری می شوند این فاکتورها عبارتند از:

MCH ,MCHC ,RDW Hb ,Hct ,RBC count ,WBC count ,platelet ,MCV 

MVC در آزمایش خون چیست ؟
MVC در آزمایش خون چیست ؟

بررسی مقادیر در آزمایش MCV

دستگاه‌های هماتولوژی حجم زیادی از RBCها (گلبول‌های قرمز خونی) را اندازه‌گیری کرده ومیانگین آنها را محاسبه می‌کنند.

گلبول های قرمز خون از لحاظ حجمی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 Normocyte : در صورتی که حجم گلبول های قرمز در محدوده 80 تا 96 فمتولیتر باشد در این دسته قرار می گیرد.

Microsite :میکروسیت زمانی است که حجم گلبول های قرمز زیر 80 باشد.

Macrocyte : اگر حجم گلبول های قرمز بالای 100 باشد در دسته ماکروسیت خواهد بود.

سطح طبیعی MCV در گروه‌های سنی متفاوت است و در گروه کودکان تا نوزادان نیز به دو دسته طبقه بندی می‌شود:

سطح نرمال MCV در افراد بزرگسال بین ۸۰ تا ۹۶ FL (فمتولیتر)  است.

سطح نرمال MCV در کودکان  بین ۸۰ تا ۹۵ FL است.

سطح نرمال MCV برای نوزادان کمتر از یکسال مابین ۹۶ تا ۱۰۸ FL است.

با بررسی میزان CBC می توان تعداد سلول های قرمز خونی، میزان هموگلوبین وهماتوکریت را اندازه گیری کرد. میزان هموگلوبین در خون انسان بر حسب سن مورد بررسی قرار می گیرد زیرا که میزان آن از سنین نوزادی تا بزرگسالی تغییر می‌کند.

 در ماه‌های اولیه تولد میزان MCV بین 100 تا 120 فمتومتر است و تا سنین قبل از مدرسه به 80 تا 85 می‌رسد.

تفسیرآزمایش خونMCV

برای تشخیص بیماری فقر آهن و تالاسمی دو فاکتورDF و MI بررسی می شود.در صورتی که  DF  منفی باشد، نشان دهنده بیماری تالاسمی است  و اگر DF مثبت باشد، نشان  می دهد  که بیمار دچار فقر آهن شده است.

نقش هموگلوبین چیست؟

پروتئین موجود در گلبول قرمز خون سبب انتقال اکسیژن از ریه به دیگر بافت های بدن می شود همچنین سبب انتقال دی اکسید کربن از بافت های بدن به ریه می گردد. وظیفه هموگلوبین حفظ و نگهداری شکل ظاهری گلبول قرمز خون می باشد و هرگونه تغییر در این مورد سبب می شود تا عملکرد آن دچار مشکل شده و در جریان خون اختلال به وجود آید .

ساختارهموگلوبین چگونه است؟

ساختارهموگلوبین خون متشکل از دو زنجیره آلفا و بتا می باشد که در هر کدام از این زنجیره ها یک مولکول وجود دارد. درون هر مولکول یک عنصر آهن وجود دارد. وظیفه عنصر آهن در بدن انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن است. میزان قرمز بودن رنگ خون بسته به مقدار آهن موجود در هموگلوبین خون می باشد .

میزان هموگلوبین خون

میزان هموگلوبین خون به عوامل مختلفی  مانند سن و جنسیت بستگی دارد به طور مثال:

میزان هموگلوبین خون در نوزاد 17 تا 22 می باشد لازم ذکر است که این میزان در نوزادان یک هفته با نوزاد یک ماهه متفاوت می باشد. همچنین میزان هموگلوبین خون در کودک 11 تا 13، در بزرگسالان مرد 14 تا 18 و در بزرگسالان زن 12 تا 16 متفاوت  می باشد . علاوه بر این میزان هموگلوبین موجود در خون در میانسالان مرد  12.4 تا 14.9 و در زنان میانسال 11.7 تا 13.8 است.

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . این آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مجهز به دستگاه فول اتومیشن زیمنس آلمان، در غرب تهران، همه روزه از 7 صبح لغایت 7 شب خدمت رسان بیماران عزیز در انجام کلیه تست های آزمایشگاهی می باشد . لازم به ذکر است جواب دهی  24 ساعته و اورژانسی در صورت درخواست پزشک صورت می پذیرد . در این مجموعه سعی شده است که از بروزترین و پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی آزمایشگاهی استفاده گردد . در کنار دقت و کیفیت بالای نتایج آزمایشات، سرعت و جوابدهی سریع نیز از امتیازات بارز این مجموعه می باشد .

دلایل کاهش هموگلوبین درخون چیست؟

اصلی ترین دلیل فقرآهن در بدن به دلیل کمبود هموگلوبین درخون است. عوامل متعددی وجود دارد که بر فاکتور کاهش هموگلوبین خون تاثیر گذاراست که در اینجا آن ها را نام می بریم:

 • صدمات شدید بر اثر حوادثی مانند آتش سوزی، تصادف و غیره
 • عمل های جراحی
 • سرطان روده بزرگ
 • زخم معده
 • مشکلات مربوط به مغز استخوان
 • استفاده از داروی شیمی درمانی و نارسایی کلیه
 • کم خونی داسی شکل که به آن تالاسمی گفته می شود.
 • بزرگ شدن طحال
 • بیماری واسکولیت
 • خونریزی های شدید دوران قاعدگی در زنان
 • بیماری های کلیوی
 • مسمومیت با سرب
 • سرطان خون
 • کمبود آهن، اسید فولیک
 • کمبود ویتامین
 • لنفوم هوچکین وغیرهوچکین
 • کم کاری تیروئید
 • سیروز کبدی
 • داروهای ضد ویروس ایدز
 • بزرگ شدن طحال
 • خون دماغ شدن مکرروغیر طبیعی

مواردی نیز وجو دارد که باعث افزایش هموگلوبین خون می شود مانند:

 • زندگی در ارتفاعات در طولانی مدت
 • کم آبی در بدن
 • استعمال دخانیات
 • گرما زدگی در فصل تابستان

درمان اختلالات هموگلوبین خون 

انتخاب روش درمان بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد در صورتی که این افزایش یا کاهش هموگلوبین به اندازه متعادلی باشد نیاز به درمان ندارد، اما در صورتی که این میزان اختلال در هموگلوبین زیاد باشد درمان از تزریق داخل  وریدی آهن یا خون انجام می گیرد. یا بیمار باید داروهای مورد نیاز برای آن را مصرف نمایید. نوع درمان با توجه به شدت کاهش یا افزایش هموگلوبین خون توسط پزشک مشخص می گردد .

نتیجه گیری

به طور کلی آزمایش خون جهت تشخیص بیماری ها به شمار می آید . آزمایش خون mcv، میزان هموگلوبین موجود در خون و همین طور حد نرمال آن را مورد بررسی قرار می دهد . لذا جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770  – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

مقالات مرتبط
بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری در محدوده اندیشه و شهریار کدام آزمایشگاه است؟ انجام آزمایش های غربالگری چه ضرورتی دارد؟ در گذشته به علت نبود تکنولوژی لازم جهت آزمایشات دوران بارداری افراد نمی توانستند از...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم مانند سایر خدمات آزمایشگاهی و پزشکی در شهر ها و مناطق مختلف، یکسان نیست. عوامل گوناگونی بر هزینه کلی و نهایی ازمایش اسپرم تاثیر گذاراست که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم....

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز برای نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و سلول‌های رحم برای غربالگری جنین در دوران بارداری انجام میشود. مایع آمنیوتیک کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. آزمایش های...

دیابت چیست

دیابت چیست

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در سطح جهانی است؛ که اثرات و نشانه‌های آن می‌تواند بسیار متنوع باشد. در این مقاله به بررسی چیستی دیابت، نشانه‌ها، علت‌ها، موارد و مواقع تشخیص و درمان، اثرات بر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پانزده =

تماس سریع