خانه » News » آزمایش های کبدی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آزمایش های کبدی

کبد؛ بزرگترین غده در بدن مانند کارخانه ای بزرگ وظیفه خطیری را برعهده دارد. علاوه بر این که کبد بر سوخت وساز بدن مانند گوارش کنترل می کند، وظایف مهمی از قبیل تولید صفرا، تصفیه سازی یک لیتر خون در هر دقیقه، دفع باکتریها و سم زدایی، ذخیره گلوکز، تولید اسید آمینه، کنترل تعداد زیادی از فعالیت های بیولوژیکی بدن، سوخت و ساز داروها و ذخیره ویتامین و املاح معدنی بدن را هم برعهده دارد.

بیماری های شایع کبدی

موضوع جالبی که در ابتدای سخن بهتر است بدانید، اینست که کبد تنها عضوی در بدن است که به محض اینکه سلول هایش آسیب می بیند، قابلیت بازسازی آن را دارد.

اما زمانی که تعداد سلول های آسیب دیده به سرعت افزایش پیدا کند، کبد قادر به بازسازی و جایگزینی سلول ها نیست. در نتیجه بیماری های ناشی از اختلال کبد در فرد به وجود می آید.

هپاتیت

زمانی که سلول های کبد بر اثر عفونت دچار التهاب می شوند، فرد دچار بیماری هپاتیت می شود.

عفونت هپاتیت در اثر خوردن یا آشامیدن آب و غذای آلوده و تماس با مایع آلوده بدن افراد (تزریق خون آلوده تزریق مواد مخدر و رابطه جنسی بدون محافظت) به وجود می آید.

ای بیماری به سطوح مختلف A ، B ، C، D و E طبقه بندی می شود. برای هر یک از این بیماری ها راه های درمانی مشخصی وجود دارد.

ویروس ها

ویروس های اپشتین بار، آدنوویروس‌ و سیتومگالوویروس می توانند به عفونت و التهاب در کبدها بیانجامند.

سوء‌ مصرف الکل

الکل به عنوان یک سم برای کبد به شمار می رود و با تجمع در سلول های کبد، مانع انجام وظیفه کبد می شون. در نتیجه بیماری هپاتیت و التهاب کبد رخ می دهد.

سیروز

سیروز؛ یک بیماری پیشرفته کبدی است. این بیماری باعث آسیبی جدی به بافت های کبد می شود و آن ها را از کار می اندازد.

بیماری سیروز کبد

عارضه کبدی ناشی از دارو

مصرف زیاد برخی از داروها مانند استامینوفن، استاتین و نیاسین(داروی کاهش کلسترول خون)، آنتی بوتیک هایی نظیر نیتروفورانتوئین و آموکسی‌سیلی، متوتروکسات (داروی خودایمنی و سرطان) و دی سولیفرام (داروی قطع وابستگی به الکل) به التهاب کبد و آسیب به سلول های کبدی منجر می شود.

هموکروماتوز

اختلال در سوخت و ساز بدن باعث زیاد شدن بیش از حد آهن در بدن می شود و با تجمع در کبد و پانکراس به نارسایی عملکرد کبد و سرطان منجر شود.

بیماری ویلسون

این بیماری با تاثیر بر سوخت و ساز مس در بدن پیش می آید که عملکرد کبد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

سرطان

دو نوع سرطان کبدی وجود دارد. سرطان های اولیه کبد از سلول های خود کبد ناشی می شود. سرطان ثانویه بر اثر سرطان اعضای دیگر بدن مانند ریه، پستان، روده بزرگ، خون و لنفوم ناشی می شود.

اختلالات خونی

اختلالات خونی به ایجاد لخته های خون در کبد منجر می شود که در نتیجه آن بیماری های کبدی اتفاق می افتد.

نشانه های بیماری کبد

حالت تهوع و استفراغ مداوم

احساس درد در ناحیه راست و بالای شکم

یرقان (پوست به رنگ زرد در می آید.)

بوی بد دهان و بدن (نفس و بدن این بیماران بوی چربی و کپک زدگی می دهد.)

کم رنگ شدن مدفوع

برای تشخیص بیماری های کبدی، آزمایش های کبدی توسط متخصص مربوطه تجویز می شود.

آزمایش های کبدی

کبد یکی از حیاتی ترین اعضای بدن و سنگین عضو داخلی می باشد . آزمایش آنزیم کبدی به منظور بررسی عملکرد کبد انجام می گیرد، ALT و AST آنزیم های کبدی هستند که در آزمایش های کبدی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند . به منظور بررسی عملکرد کبد، آزمایش هایی مانند:  PT، INR، آلوبومین و بیلی روبین در نظر گرفته می شود .

آزمایش های کبدی

انجام آزمایش های کبدی در چه افرادی توصیه می شود ؟

آزمایش های کبدی در افرادی که مبتلا به بیماری های کبدی هستند، بسیار توصیه می شود .

افرادی که از داروهای خاص استفاده می کنند و مصرف این داروها برای کبد زیان آور است، انجام آزمایش های کبدی در این افراد توصیه می شود .

در افرادی که الکل بسیار مصرف می کنند به منظور بررسی عملکرد کبد باید این آزمایش انجام گیرد .

تهوع، درد شکم، زرد شدن پوست و استفراغ از علائم بیماری های کبدی و کسیه صفرا می باشد، انجام آزمایش های کبدی در افرادی که این علائم را دارند بسیار توصیه می شود .

تصفیه کردن خون مهمترین وظیفه کبد است، از دیگر وظایف این عضو از بدن می توان به سم زدایی و مسئول سوخت و ساز در  بدن اشاره کرد. همانطور که گفته شد ALT و AST آنزیم های کبد هستند که آنزیم ALT فقط در بخش کبد است و آنزیم AST در بافت های نزدیک کبد و عضلات یافت می شود، زمانی می توان گفت عملکرد کبد مختل شده است که این دو آنزیم در خون یافت شود .

نحوه کارکرد کبد

کبد یکی از ارگان های مهم بدن از لحاظ عملکرد و ساختار می باشد . کبد از دو منبع سیاهرگ و شریان کبدی تغدیه می شود. یکی از وظایف مهم کبد جذب کردن مواد غذایی و سایر مولکول های جذب شده در روده، قبل از اینکه خون توسط بزرگ سیاهرگ زیرین به سمت قلب بازگردانده شود، می باشد .

کبد یکی از حیاتی ترین اعضای بدن و سنگین عضو داخلی می باشد . آزمایش آنزیم کبدی به منظور بررسی عملکرد کبد انجام می گیرد، ALT و AST آنزیم های کبدی هستند که در آزمایش های کبدی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند . آزمایشگاه آریا با استفاده از دستگاه های مجهز به بررسی آزمایشات می پردازد . جهت تماس با آزمایشگاه تشخیص طبی آریا می توانید با شماره های 02165565770-02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

آزمایش PT و NIP

کبد، پروتئین های ضروری برای فاکتورهای انعقاد خون و لخته شدن خون را می سازد، در صورتی که کبد نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد و به خوبی فاکتور های انعقادی را بسازد مقادیر PT و INR افزایش پیدا می کند .

پیشگیری از افزایش آنزیم های کبدی

  • اجتناب از مصرف نوشیدنی های الکلی
  • اجتناب از مصرف خودسرانه دارو ( به هیچ عنوان بدن تجویز پزشک خودسرانه داروی خاصی را مصرف نکنید)
  • تا جایی که ممکن است از قرار گرفتن در مکان هایی که بوی رنگ و سیگار می دهد اجتناب نمایید .
  • رعایت رژیم غذایی مناسب و کاهش مصرف خوراکی های شیرین

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

برخی از خدمات آزمایشگاه آریا :

آزمایش تیروئید

آزمایش آنالیز اسپرم

سیروز کبدی

علل از بین برنده کبد

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اسید اوریک

اسید اوریک

در اثر خوردن مواد غذایی حاوی پروتئین ماده ای به نام پورین در بدن وارد به وجود می آید. پورین نوعی از اسید آمینه ای می باشد در صورتی که در بدن تجزیه شود باعث ایجاد اسید اوریک می شود. اسیداوریک به طور...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود. با تست مایع اسپرم، نمونه گیری در آزمایشگاه های مربوطه و طی دوره های درمان مشخص، متخصصین این...

روزه گرفتن بیماران دیابتی

روزه گرفتن بیماران دیابتی

روزه گرفتن بیماران دیابتی ، از مواردی است که شاید برای بسیاری از بیماران دیابتی جای سوال داشته باشد. اینکه آیا این بیماران می توانند روزه بگیرند یا نه . شرایط روزه گرفتن بیماران دیابتی متاسفانه...

شرایط آزمایش تیروئید

شرایط آزمایش تیروئید

قبل از انجام آزمایش تیروئید بهتر است مواردی را رعایت کنید تا نتیجه تست دقیق تر باشد. در این مقاله قصد داریم شرایط آزمایش تیروئید را شرح دهیم. ابتدا به این مسئله می پردازیم که تیروئید چیست؟ علائم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + نوزده =

تماس سریع