021-65555770-65565770
شهر اندیشه، فاز سه، بلوار آزادی، مجتمع پزشکی آپادانا
خانه » News » هزینه آزمایش اسپرم
[reading-time]

هزینه آزمایش اسپرم

در دنیای امروز، برای هر بیماری راه های درمان وجود دارد، که ناباروری افراد نیز شامل این موضوع می شود. با تست مایع اسپرم، نمونه گیری در آزمایشگاه های مربوطه و طی دوره های درمان مشخص، متخصصین این بیماری را درمان می کنند.

هزینه آزمایش اسپرم
هزینه آزمایش اسپرم

.

اسپرم

اسپرم چیست

«اسپرم» (Sperm) به سلول جنسی یا گامت دستگاه تولید مثل مردان گفته می شود. زمانی که مردان به بلوغ می رسند، تولید اسپرم بالغ نیز آغاز می شود. سن بلوغ در افراد مختلف متفاوت است. می توان بازه سنی 10 تا 12 سال را سن آغاز تولید اسپرم در آقایان دانست.

اسپرم در بیضه ها تولید می شود. زمانی که انسان به بلوغ می رسد روزانه ها میلیون ها سلول اسپرم تولید می کند. طول هر یک از آنها (اندازه اسپرم) حدود ۰٫۰۵ میلی متر است.

اسپرم چگونه تولید می شود؟

در بیضه ها لوله های ریزی وجود دارد. در این لوله ها که به آنها لوله های اسپرم ساز می گویند، سلول های گامت وجود دارند که توسط هورمون ها – از جمله تستوسترون – به اسپرم تبدیل می شوند. این سلول ها (گامت) تقسیم شده و تغییر می کنند. تغییر حالت به صورتی است که شبیه بچه وزغی می شود با سر و دم کوتاه .

دم اسپرم آن را به سمت اپیدیدیم (یک لوله باریک درون بیضه‌ها می باشد که بلوغ و ذخیره اسپرم در آن محل صورت می گیرد) هدایت می کند.

حدودا 5 هفته طول می کشد تا اسپرم ها از اپیدیدیم عبور کرده و کامل شوند. بعد از این زمان، اسپرم ها خارج شده و به سمت وازو دفران می روند.

زمانی که مرد جهت فعالیت جنسی تحریک می شود، اسپرم ها برای تشکیل منی با مایع منی مخلوط می شوند، در نتیجه پس از انزال، منی که شامل 500 میلیون اسپرم است توسط آلت تناسلی بیرون می آید.

آزمایش اسپرم چیست ؟

عملکرد اسپرم انتقال صفت و ویژگی های ژنتیکی از طریق 23 جفت کروموزوم است. سلول از یک سر، قطعه میانی و یک دم تشکیل شده است. سر حاوی هسته است که حمل کننده ماده ژنتیکی است . ترکیب 23 کروموزوم از سر اسپرم با 23 کروموزوم حاصل از تخمک سبب پیدایش انسان جدید می شود . برای اینکه اسپرم بتواند این عملکرد را داشته باشد باید از ویژگی های مناسب برخوردار باشد. برای بررسی این ویژگی ها آزمایش اسپرم انجام می شود. آزمایش آنالیز اسپرم، مهمترین قسمت از بررسی های اولیه برای تشخیص ناباروری در مردان به شمار می آید.

آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم آزمایشی ساده است که تعداد، شکل، حرکت و عوامل دیگر مربوط به اسپرم را بررسی می کند. برای این آزمایش مقداری از مایع سمن (منی) روی لام (تیغه شیشه ای) آزمایشگاهی ریخته شده و سپس توسط میکروسکوپ بررسی می شود مایع سمن مناسب باید غلظتی بیشتر از بیست میلیون اسپرم در میلی لیتر داشته باشد. و بیش از 50% اسپرم ها در آن متحرک و درصد مناسبی از شکل طبیعی برخوردار باشند. شکل غیر طبیعی اسپرم مثل اسپرم های که سر آن ها کوچک و بزرگ هستند و یا اینکه دارای دو سر هستند یا دم آن ها غیر طبیعی اند نمی توانند در بارور سازی تخمک موثر باشند.

نحوه آزمایش اسپرم

هنگام گرفتن نمونه سمن باید مراقب بود که این مایع با ماده دیگری مخلوط نشود، از همین رو بهترین روش که توسط پزشکان توصیه می شود همان روش استمنا و یا همان خود ارضایی است.
در روش خود ارضایی، استفاده از هر نوع مرطوب کننده یا لغزنده در این روش ممنوع است. این روش یکی از ایمن ترین روش ها برای آزمایش اسپرم می باشد به این دلیل که مایع منی با هیچ ماده دیگری تماس ندارد. در صورت نیاز و تمایل فرد پزشک سایر روش ها را جهت آزمایش اسپرم پیشنهاد می کند.

هزینه آزمایش اسپرم

یکی از سوالات شایع که ذهن مردان را به خود مشغول ساخته این است که هزینه آزمایش اسپرم به چه صورت است ؟ شایان ذکر است که هزینه آزمایش ها معمولا از بعد بررسی ها لازم و مراجعات حضوری مشخص می گردد. لذا برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه آزمایش اسپرم به آزمایشگاه پزشکی در شهریار مراجعه نماید .

نتیجه گیری

ناباروری در مردان نقش بسزایی در نازایی خواهد داشت، در صورتی که مشکل ناباروری در مردان به دلیل تشخیص کمبود اسپرم باشد اولین تست آزمایشگاهی، آزمایش اسپرم خواهد بود . جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
اسید اوریک

اسید اوریک

در اثر خوردن مواد غذایی حاوی پروتئین ماده ای به نام پورین در بدن وارد به وجود می آید. پورین نوعی از اسید آمینه ای می باشد در صورتی که در بدن تجزیه شود باعث ایجاد اسید اوریک می شود. اسیداوریک به طور...

روزه گرفتن بیماران دیابتی

روزه گرفتن بیماران دیابتی

روزه گرفتن بیماران دیابتی ، از مواردی است که شاید برای بسیاری از بیماران دیابتی جای سوال داشته باشد. اینکه آیا این بیماران می توانند روزه بگیرند یا نه . شرایط روزه گرفتن بیماران دیابتی متاسفانه...

شرایط آزمایش تیروئید

شرایط آزمایش تیروئید

قبل از انجام آزمایش تیروئید بهتر است مواردی را رعایت کنید تا نتیجه تست دقیق تر باشد. در این مقاله قصد داریم شرایط آزمایش تیروئید را شرح دهیم. ابتدا به این مسئله می پردازیم که تیروئید چیست؟ علائم...

چطور بفهمیم  کبد چرب داریم ؟

چطور بفهمیم کبد چرب داریم ؟

آیا شما هم دچار بیماری کبد چرب هستید؟آیا درباره بیماری کبد چرب اطلاعاتی دارید؟در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا درباره بیماری کبد چرب و راهکارهای درمان آن اطلاعاتی را بدست آورید. کبد چرب چیست ؟...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 18 =

تماس سریع