ساعات کار : همه روزه - 19:00-7:00
  تماس : 02165555770-02165565770

پروتئینوری

پروتئینوری

پروتئینوری

پروتئینوری یکی از بیماری‌های شایع و خطرساز کلیه است که خود را با تورم دست‌ها، پاها و شکم نشان می دهد. البته ممکن است که در بعضی از افراد علائم خاصی نداشته باشد. با توجه به اینکه مهم ترین علل ایجاد بیماری های مزمن کلیه ، دیابت و فشار خون بالا می باشد ، با انجام آزمایش خون و ادرار می توان از ایجاد این بیماری جلوگیری کرد.

در صد بالایی از بیماری های مزمن کلیه متعلق به بیماری پروتئینوری است که به معنی وجود مقدار غیرطبیعی پروتئین در ادرار می باشد. وظیفه کلیه در بدن دفع مواد زائد حاصل از سوخت و ساز در بدن است ولی از خروج مواد مورد نیاز بدن مانند پروتئین جلوگیری می کنند.

 

پروتئینوری

انواع پروتئینوری

بیماری پروتئینوری به دو دسته پروتئینوری گذرا و پروتئینوری دائم تقسیم می شود. در پروتئینوری گذرا که موقتی است ، تب، ورزش‌های سنگین، استرس روحی و مواجه بودن با سرمای شدید می تواند عامل ایجاد این بیماری باشد. معمولا در این حالت میزان پروتئین خارج شده از بدن کم بوده و خیلی زود برطرف می شود. پروتئینوری دائم ، ممکن است که نشانگر بیماری‌های کلیوی یا یک بیماری سیستمیک باشد و گاهی بعضی از بیماری ها می توانند تبدیل به پروتئینوری شوند. مانند دیابت، پرفشاری خون و فرم های دیگر بیماری کلیه.

 

علائم بیماری پروتئینوری

در بیماران مبتلا به پروتئینوری ، وجود داشتن مقدار زیادی پروتئین در ادرار می تواند باعث کف آلود شدن ادرار شود. همچنین با خارج شدن آب از عروق و محبوس شدن آن در بافت ها می تواند باعث ایجاد تورم در دست ها، پاها و شکم شود. گاهی نیز ممکن است بیماری پروتئینوری در بدن فرد مبتلا علامت خاصی ایجاد نکند. به همین دلیل است که گفته می شود آزمایش ادرار تنها راه تشخیص بیماری  پروتئینوری می باشد. بیمار باید با مشاهده اولین علائم بیماری با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش ادرار مورد بررسی قرار گیرد.

در بیمارانی که مبتلا به فشارخون و دیابت هستند ، کنترل فشارخون و دیابت بسیار ضروری می باشد. برای همین اندازه‌گیری قندخون، رعایت رژیم غذایی، مصرف داروها، تمرینات ورزشی و محدودیت مصرف نمک و مواد پروتئین اولین اقداماتی است که برای این بیماران انجام می شود.

با تشکر مدیریت سایت  آزمایشگاه تشخیص طبی آریا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =