مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
خانه » News » تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

جهت تشخیص بیماری ام اس روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این روش ها به تنهایی تشخیص دقیقی از بیماری را مسجل نمی کند . اما یکی از سوالات شایع در بین عموم افراد جامعه این است که، چگونه بیماری ام اس را در مراحل اولیه می توان تشخیص داد ؟، برای آشنایی با بیماری ام اس و روش های تشخیصی می توانید با ما همراه باشید …

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

در بیماری ام اس علائم مختلفی به دلیل التهاب در مرز نخاع وجود دارد . بیماری ام اس می تواند سیستم های مختلفی را درگیر نماید . مانند سیستم بینایی که می تواند منجر به تاری دید گردد و سیستم تعادلی که می تواند منجر به اختلال تعادل شود . همچنین می تواند موجب ضعف در سیستم دست و پاها شود و حتی موجب اختلال در سیستم ادراری گردد .

در صورتی که شخصی دچار علائمی همانند علائم ذکر شده باشد، به خصوص علائم حسی مانند گزگز و بی حسی به شرط اینکه این علائم حداقل 24 ساعت به طول بیانجامد می تواند به علت بیماری ام اس باشد .

اما البته لازم ذکر است که بسیاری از بیماری ها می تواند این علائم را ایجاد نمایید به طور مثال بیماری دیسک کمر می تواند منجر به گزگز و بی حسی انگشتان شود . بهتر است در صورتی که بیشتر از 24 ساعت این بیماری به طول انجامید به پزشک مراجعه نمایید .

علائم بیماری ام اس

  • تاری دید
  • اختلال تعادل
  • ضعف حرکتی
  • ضعف سیستم ادراری
  • بی حسی موضعی

تشخیص بیماری ام اس

روش های تشخیص بیماری ام اس عبارت است از:

معاینه و بررسی

ابتدا بیمار می بایست شرح حالی از بیماری خود را در اختیار پزشک قرار دهد، سپس معاینه و بررسی بیمار انجام گردد و در صورتی که پزشک مشکوک به بیماری ام اس شود با دو آزمایش می توان تشخیص قطعی بیماری ام اس را مشخص نمود .

ام آر آی

یکی از روش های قطعی که می تواند التهابات مغزی را به صورت واضح نشان دهد، ام آر آی است . التهابات در ام آر آی به صورت پلاک نشان داده می شوند .

آزمایش خون

بیماری ام اس تنها با انجام آزمایش خون تشخیص داده نمی شود اما دلیل انجام آزمایش خون اطمینال پیدا کردن از تشخیص بیماری های دیگر با علائمی شبیه به بیماری ام اس است . لذا با انجام این دو روش می توان به بیماری ام اس را تشخیص داد . البته در بعضی از اوقات ممکن است زمانی پزشک با انجام این دو روش تشخیصی نتواند تشخیص قطعی بیماری ام اس را دهد، در این مواقع یک آزمایش مایع مغزی و نخاعی انجام می شود .

آزمایش مایع مغزی – نخاعی

سومین راه تشخیصی بیماری ام اس گرفتن مایع مغزی – نخاعی و ارسال آن به آزمایشگاه می باشد . مایع مغزی – نخاعی به علت این که این مایع با مغز و نخاع در ارتباط است می تواند به تشخیص بیماری کمک نمایید . در صورتی که التهابی در مغز وجود داشته باشد اثرات آن در مایع منعکس خواهد شد .

آزمایشگاه آریا یکی از مجهزترین و مدرن ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی ایران می باشد . لذا جهت تماس با بهترین آزمایشگاه در اندیشه می توانید با شماره های 02165565770  – 02165555770 تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام آزمایشگاه آریا مراجعه نمایید .

نتیجه گیری

برخی از افراد هستند که هیچ گونه علائمی ندارد و تنها به دلیل یک سردرد ام آر آی انجام می دهد و یک تعداد پلاک های مشکوک به ام اس دیده می شود . در افرادی که هیچ گونه علائمی ندارند و به صورت اتفاقی بیماری ام اس تشخیص داده می شود . معمولا باید صبر کرد و به دفعات انجام ام آر آی ضروری است بیمار باید مراجعات پزشکی داشته باشد در صورتی که تشخیص داده شود تعداد پلاک ها رو به افزایش است، در این زمان نیاز است که درمان بیماری ام اس شروع گردد .

بیماری ام اس یک حالت دیگر هم دارد این است که یک علامت دارد اما پلاک های مغز در آن حدی که قابل قبول برای بیماری ام اس باشد، نیست . در این موارد هم صبر می کنیم که در فواصل زمانی بیماری، ام آر آی انجام دهیم که بیماری در حال پیشرفت هست یا خیر .

اما نکته مهم و اساسی این است که اگر تشخیص بیماری ام اس به قطعیت رسید بهتر است درمان بیماری شروع شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه خوب در اندیشه مراجعه نمایید .

مقالات مرتبط
بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری در محدوده اندیشه و شهریار کدام آزمایشگاه است؟ انجام آزمایش های غربالگری چه ضرورتی دارد؟ در گذشته به علت نبود تکنولوژی لازم جهت آزمایشات دوران بارداری افراد نمی توانستند از...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم مانند سایر خدمات آزمایشگاهی و پزشکی در شهر ها و مناطق مختلف، یکسان نیست. عوامل گوناگونی بر هزینه کلی و نهایی ازمایش اسپرم تاثیر گذاراست که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم....

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز برای نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و سلول‌های رحم برای غربالگری جنین در دوران بارداری انجام میشود. مایع آمنیوتیک کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. آزمایش های...

دیابت چیست

دیابت چیست

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در سطح جهانی است؛ که اثرات و نشانه‌های آن می‌تواند بسیار متنوع باشد. در این مقاله به بررسی چیستی دیابت، نشانه‌ها، علت‌ها، موارد و مواقع تشخیص و درمان، اثرات بر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

تماس سریع