مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
خانه » News » هپاتیت ویروسی رابیشتر بشناسید

هپاتیت ویروسی رابیشتر بشناسید

هپاتیت ویروسی به عفونت موجود در بدن بستگی دارد و معمولاً برای تشخیص هپاتیت ویروسی باید به آزمایشگاه بروید تا در آن جا آزمایش خون گرفته شود تا خون بررسی شود در صورتی که هپاتیت داشته باشید نیاز به نمونه خون بیشتری لازم است.

هپاتیت ویروسی چیست؟

هپاتیت ویروسی یک بیماری التهابی کبد است که به واسطه عفونت با ویروس‌های مختلفی ایجاد می‌شود. ویروس‌های هپاتیت بطور عمده توسط مکانیسم‌های انتقال خون، تماس جنسی، استفاده از مواد مخدر تزریقی یا مادر به فرزند در زمان زایمان به افراد منتقل می‌شوند.

ویروس‌های هپاتیت بر اساس نوع ویروس، با حرف انگلیسی حروف A تا E شناخته می‌شوند:

 1. هپاتیت ویروسی نوع A (HAV): این نوع هپاتیت به وسیله مصرف آب و غذای آلوده با ویروس HAV ایجاد می‌شود و اغلب در کشورهای با شرایط بهداشتی نامناسب و شیوع کمپین‌های بهداشتی رخ می‌دهد. بیماری‌های HAV به طور معمول تداوم پیدا می‌کنند و بیشتر افراد به طور کامل بهبود می‌یابند.
 2. هپاتیت ویروسی نوع B (HBV): این نوع هپاتیت می‌تواند از طریق خون، مایعات بدنی مشترک، تماس جنسی و از مادر به جنین منتقل شود. بیماری HBV می‌تواند در مواردی به شکل حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی‌مدت) ظاهر شود و ممکن است نیاز به مراقبت و درمان مداوم داشته باشد.
 3. هپاتیت ویروسی نوع C (HCV): انتقال این نوع هپاتیت اغلب از طریق تماس مستقیم با خون آلوده یا مواد مخدر تزریقی اتفاق می‌افتد. اکثر افراد مبتلا به HCV بدون علائم خاصی زندگی می‌کنند تا زمانی که آسیب‌های جدی به کبد ایجاد می‌شود. بدون درمان، این بیماری می‌تواند به فیبروز، سیرروز و سرطان کبد منجر شود.
 4. هپاتیت ویروسی نوع D (HDV): این نوع هپاتیت می‌تواند به صورت همزمان با عفونت هپاتیت B یا بعد از آن ایجاد شود و برای HDV نیاز به وجود HBV هست. این نوع هپاتیت معمولاً شدت بیشتری نسبت به HBV به‌همراه دارد.
 5. هپاتیت ویروسی نوع E (HEV): منتقل شدن HCV از طریق آب آلوده یا مصرف غذایی که با ویروس HEV آلوده شده است رخ می‌دهد. این نوع هپاتیت معمولاً در مناطقی با شرایط بهداشتی نامناسب یا بحران‌های آب و هوایی شدید وقوع می‌کند و بیشتر به طور خودبخودی بهبود می‌یابد، اما در برخی از موارد ممکن است عفونت مزمن شود.

برای جلوگیری از انتقال هپاتیت ویروسی، اهمیت بهداشت شخصی، واکسیناسیون و توجه به شرایط بهداشتی عمومی وجود دارد. در صورت مشکوک به عفونت هپاتیت، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسب انجام شود.

هپاتیت در زنان باردار

هپاتیت در زنان باردار معمولا خطر زایمان و یا دیگر مشکلات زایمان را به همراه خواهد داشت با این حال، هپاتیت E در طول سه ماهه سوم مادر باردار می تواند کشنده باشد، و اگر مادر دارای ویروس هپاتیت B باشد، احتمال دارد که نوزاد در هنگام تولد بیماری را متوقف کند.

اگر باردار هستید، پزشک شما برای هپاتیت B آزمایش می گیرد اگر شما با این ویروس آلوده شده اید، نوزاد شما از عکس های ایمونوگلوبولین و واکسیناسیون هپاتیت دریافت خواهد شد. که به  محافظت از نوزاد در برابر ویروس کمک می کند. علاوه بر این ممکن است توصیه شود که یک مادر مبتلا به HBV فعال با داروهای ضد ویروسی در طول سه ماهه سوم بارداری دریافت کند .

توجه کنید

 • اگر هپاتیت ویروسی یا غیر ویروسی، در مرحله حاد (در طی شش ماه گذشته رخ داده است)، از خوردن مشروبات الکلی اجتناب کنید، زیرا تلاش های بدن شما برای درمان الکل موجب اضافه شدن فشار روی کبد می شود.
 • توجه داشتن به شرکای جنسی خصوصاً اگر به هپاتیت B مبتلا باشند.
 • هپاتیت C از طریق تماس جنسی دشوار است، مگر اینکه تماس خون به خون وجود داشته باشد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری

بهترین آزمایشگاه غربالگری در محدوده اندیشه و شهریار کدام آزمایشگاه است؟ انجام آزمایش های غربالگری چه ضرورتی دارد؟ در گذشته به علت نبود تکنولوژی لازم جهت آزمایشات دوران بارداری افراد نمی توانستند از...

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه آزمایش اسپرم مانند سایر خدمات آزمایشگاهی و پزشکی در شهر ها و مناطق مختلف، یکسان نیست. عوامل گوناگونی بر هزینه کلی و نهایی ازمایش اسپرم تاثیر گذاراست که در این مقاله به بررسی آنها پرداخته ایم....

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز برای نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و سلول‌های رحم برای غربالگری جنین در دوران بارداری انجام میشود. مایع آمنیوتیک کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند. آزمایش های...

دیابت چیست

دیابت چیست

دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در سطح جهانی است؛ که اثرات و نشانه‌های آن می‌تواند بسیار متنوع باشد. در این مقاله به بررسی چیستی دیابت، نشانه‌ها، علت‌ها، موارد و مواقع تشخیص و درمان، اثرات بر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. bahar

  سلام خسته نباشید آیا هپاتیت کشنده است ؟

  پاسخ
  • arialab

   سلام بله نوع شدید آن کشنده است.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هفده =

تماس سریع